Evinizdeki Gereksiz Eşyalardan Kurtulun

0
29

Gereksiz eşyalardan nasıl kurtulabilirim? Uzun zamandır kullanılmayan, artık size hiçbir şekilde bir yararı dokunmayan pek çok eşyanızı evinizde tutmaya devam ediyor olabilirsiniz. Bunlardan bazılarının belki anısı var belki de eskiyi kolay bırakamayan bir yapıya sahipsiniz. Yine de 20 yıldır elinize bile almadığınız; ama bir köşede anısı var diye tuttuğunuz bir eşyanın atılması evinizi ve dolayısıyla sizi ferahlatabilir. Birçok kişinin evi hiç kullanmadığı, artık fonksiyonel olmayan ve gereksiz denilebilecek çok sayıda eşya ile doludur. Bunlardan kolaylıkla kurtulabilmenizi ve evinizi daha derli toplu hale getirebilmenizi sağlayabilecek birkaç önerimiz var:

Son Kullanım Tarihi Geçmiş Olan Her şeyi Atın

Eşyalara bir göz attığınızda son kullanım tarihi geçmiş ve dolayısıyla bir daha kullanmayacağınız pek çok şeyin olduğunu farkedebilirsiniz. İlaçlar, kozmetik ürünleri, yiyecekler bunlar arasında yer almaktadır. Bu tip eşyalardan bir an önce kurtulmanız daha ferah bir eve kavuşmanızda yardımcı olacaktır.

Gereksiz, Eskimiş ve Kullanılmayan Giysileri Verin

Evdeki giysiler genellikle atılması en zor olan eşyalardandır. Etiketi 2 yıldır üstünde duran kıyafetler, 3-5 yıldır giyilmemiş; ama belki bir gün giyerim, diye bekletilen elbiseler. Genellikle bu tip kıyafetleri bu kadar zamandır kullanmadıysak bir daha asla kullanmıyoruz. Ya da belki çok nadir kullanıyoruz ve küçük bir ihtimal uğruna hem dolabımızda hem evimizde bu kadar kalabalık yapmaya değmiyor. Onun yerine bu giysileri başkalarının çok daha severek giyebileceğini düşünerek ihtiyacı olanlara vermek daha iyi bir fikir olabilir.

Okunmuş Kitaplarınızı Verebilirsiniz

Gereksiz eşyalardan kurtulma yöntemleri arasında okumuş olduğunuz kitaplarınızı başka insanlarla paylaşmayı da sayabiliriz. Bu şekilde evinizde yer açabilirsiniz.

Eski ve Kullanılmayan Eşyalar

Çok sevdiğiniz bir küpeydi; ama artık eşi yok ya da çoraplarınız yırtık. Yıllardır kullanılmayan spor aletleriniz odanızın baş köşesinde duruyor da olabilir. Bu tip eşyalar evinizde dağınıklığa ve karışıklığa yol açar ve evde bulunuyor olmalarının genellikle hiçbir gereği yoktur.

Eski Faturaları, Broşürleri, Kartvizitleri Atın

Çekmecelerde ve kıyı-köşelerde en çok dağınıklık yaratan eşyalar arasında eski faturalar, kağıtlar, broşürler vb. yer alır. Üşenmeyip bunların hepsini ayıkladığınızda, çekmecelerinizin çok daha düzenli olduğunu göreceksiniz.

Evde gereksiz eşyalardan kurtulma tüyoları sayesinde evinizde büyük bir ferahlık hissedebilir; daha rahat ve huzurlu bir ortamda yaşamayı tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER