Evinizde Yepyeni Bir Dünyaya Yer Açın

0
34

Teras ve balkonlar evlerimizin olmazsa olmazı haline gelen, özellikle sıcak havalarda ferahlama noktaları olarak sıklıkla vakit geçirilen alanlardır. Dinlenmekten keyif aldığınız teras ve balkonlarınızda farklı dokunuşlarla, bir anda yepyeni bir dünya yaratabilirsiniz.

Klasik Balkonlardan Bir Adım Öne Çıkın

Balkon dekorasyonu, pratik olduğu kadar etkili yöntemlerle ve konforunuzdan feragat etmeden uygulayacağınız adımlarla sizleri adeta birer mimar havasına büründürecek zevkli bir uygulamadır. Çok farklı fikirlerle ve uygulayacağınız basit dokunuşlarla klasik balkon anlayışından sıyrılan ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçireceğiniz yaşam alanları yaramak mümkün.

Kendi tarzınızı yansıtacağınız, göze hitap ettiği kadar kullanışlı olan mobilya gruplarıyla işe başlayabilirsiniz. Balkonunuzun büyüklüğüne göre yerleştireceğiniz renkli koltuklar üzerine, baskılı, resimli, pullu, işlemeli, tüylü… kısaca bir çok farklı tarzda üretilmiş küçük, yumuşak yastıklar kullanarak hem renkli hem de rahat bir oturma alanı yaratabilirsiniz. Bunun dışında daha dar balkonlarınız varsa küçük kasaların birleştirilmesiyle oluşturulan divanlar da sizin için uygun olacaktır. Bu daha ekonomik bir çözüm olacağı gibi, üzerine atacağınız renkli minderler ve yastıklarla yine balkonunuza şık bir hava kazandıracak, yerden de tasarruf edebileceksiniz.

Balkonlarınızda kullanabileceğiniz katlanabilir masalar da hem yer tasarrufu sağlayan, hem de işlevsel bir başka kahramanımızdır. Yine dar balkonlar için daha küçük, renkli sehpalarla bu şıklık tamamlanabilir. Sehpanızın veya masanızın üzerini dilediğiniz dekor malzemesi ile, mesela küçük mumlar, şirin biblolar veya tatlı bir örtü ile süsleyebilir, detayları daha çekici kılabilirsiniz.

Balkon Süsleme Sanatı

Balkon süsleme işi sanıldığı kadar zor, yorucu değildir. Doğru parçaları, doğru yerde kullanarak bambaşka bir ambiyans yaratabilmek bir sanattır. Bu işin en önemli kahramanları çiçeklerdir. Renk renk çiçekleri kullanarak ister ayaklı, ister duvara monte edilen saksılarda muhafaza ederek bakımını sağlamak hem sizi rahatlatacak, hem de balkonunuzu daha huzurlu bir alana dönüştürecektir. Çiçekler kadar bu çiçeklerin muhafaza edildiği saksılar da önemlidir. Farklı renk ve boyutlarda şık saksılar satın alabilir ya da kendiniz boyayarak balkon süsleme sanatına kendi emeğinizle de katkıda bulunabilirsiniz.

Cam Balkonlarla Kış Bahçesi Yaratmak

Cam balkon dekorasyonu son dönemlerde sıklıkla kullanılan hem etkili hem de dizaynı ile dikkat çeken bir uygulamadır. Balkonunuzu ısı yalıtımlı birer kış bahçesine çeviren cam balkonlar, soğuk kış günlerinde dışarı çıkmadan da ferah ve keyifli vakit geçirebilme olanağı yaratan yenilikçi bir dekorasyon seçeneğidir. Kış aylarında, sevdiklerinizle hava koşullarından etkilenmeden sıcak balkonunuzdan, sıcak bir şeyler yudumlarken veya güzel bir yemek yerken etrafı izleyebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz katlanabilen camları açarak içerideki havayı temizleyebilme olanağınız da bulunmakta. Cam balkonlara monte edilen farklı türdeki perdelerle dilediğiniz zaman şık bir hava yaratabilir, dekorasyonunuza ilgi çekici parçalar ile katkıda bulunabilirsiniz.

CEVAP VER