Evinizde Doğal Bir Köşe Yaratmak İster Misiniz?

0
18

Rengarenk çiçekler, gerek yarattığı doğal ve dekoratif ortamlar nedeniyle gerekse bulunduğu ortamın hava kalitesini olumlu yönde etkilemesiyle giderek ev ve ofislerimizin vazgeçilmez parçaları haline gelmekte. Sizde evinize-iş yerinize çiçek almayı düşünüyorsanız aşağıda sizler için derlediğimiz evinizde, ofisinizde kolaylıkla yetiştirebileceğiniz birkaç öneriye göz atmanızı öneriyoruz.

Duvar Sarmaşığı

Adından da anlaşılabileceği gibi bir tür sarmaşık bitki türüdür. Hızlı gelişir. Yaprakları orta-geniş büyüklüktedir. Parlak fakat direkt olarak gelmeyen ışığa ihtiyaç duyar. Eğer yeteri kadar ışık almazsa yaprakları zayıflar bedeni cılız kalır. Aşırı sıcak veya direkt gelen güneş ışığına maruz kaldığında ise yaprakları sararır ve gövde kurumaya başlar.Toprağı tam olarak kurumamalı; fakat aşırı sulama da yapılmamalı, çamur haline gelmemelidir. Eğer saksı değiştirilecekse bu akşam saatlerinde yapılmalıdır. Çoğaltmak istenirse, gövdesinden kesilen dallar birkaç gün suda köklendirildikten sonra saksıyadikilir. Sarma ve tırmanma özelliği olan sarmaşık, saksıdan aşağı doğru sarkıtılarak yetiştirilebileceği gibi bir destek üzerine tırmandırılarak da yetiştirilebilir.

Fil Kulağı (Colocasia)

Tropik bir bitki olan Fil kulağı bitkisi isminden de anlaşılacağı üzere, oldukça geniş yapraklı bir bitkidir. Hatta yapraklarının çapı bir metreye kadar genişleyebilir. Ofis veya geniş salonlar için çok tercih edilen bir bitkidir. Bulunduğu ortama gösterişli yapraklarıyla güzel ve tropik bir hava katar. Bakımı kolay,yetiştirilmesi zahmetsizdir. Fil kulağı bitkisi bolca gün ışığına ihtiyaç duyar ve karanlık veya çok az ışık alan yerlerde yaşayamazlar. Toprağı da sürekli nemli tutmak gerekir. Özellikle yaz aylarında toprağın sıcakların yükselmesiyle çabuk kuruyacağı hesaba katılarak sık sık kontrol edilmeli, nemli kalması sağlanmalıdır.

Aşk Merdiveni

Aşk merdiveni, zarif bir bitki olmasına karşın bakımı kolay, çabuk gelişen hemen hemen her tür mekanda yetiştirilebilen bir bitki olması nedeniyle, özellikle bitki bakımında pek tecrübesi olmayanlar tarafından tercih edilebilecek bir bitkidir. Bolca gün ışığı alan yerde sağlıklı gelişir. Ancak, güneş ışığı direkt olarak gelmemelidir. Yapraklarının yönü, ışığın geldiği yöne doğru yöneleceğinden dolayı, ara sıra saksını yönü değiştirilmeli, böylece bitkinin sadece bir yöne eğilmesi önlenmelidir.

Aşk merdiveni bitkisi, haftada en az iki kere sulanmalıdır. Aslında sulamada kriter şu olmalıdır; saksı toprağımız, ne çamur olacak kadar sulanmalı ne de çatlamaya başlayacak kadar kurutulmalı. Yani, pratik olarak parmağımızla toprağa bastırdığınızda parmağınız hafif şekilde toprağa girmelidir.

Siz de eviniz veya ofisiniz için bir bitkiye karar verirken ortamın fiziksel özelliklerine uygun bitkiler seçer ve bakımlarına dikkat ederseniz her zaman sağlıklı, canlı bitkilerle bezenmiş doğal ortamlar yaratabilirsiniz.

CEVAP VER