Evini Boyayacak Kişilere Salon Boyası Önerileri

0
488

Bir evin salonudur evin tüm güzelliğini gözler önüne seren. Aynı zamanda da gizemli bir dünyadır orası. Çünkü genellikle evin hanımı salonunun kapısını bayramdan bayrama açar, temizliğini diğer bölümlerden daha fazla özenerek yapar. Boyası ise hiç kullanılmamasına rağmen her sezon yenilenir.

Eğer salonunuzu boyarken her sezon farklı bir renk tercih ediyorsanız, bunun farkında olmadığınız bir nedeni olabilir. Muhtemelen salonunuzun renginden sıkılıyorsunuzdur. Bunun nedeni de salonunuzda olması gereken renk tonunu tutturamamış olmanızdır. Salonunuzun duvar boyasının rengine karar verirken en çok tercih edilen ve en güzel duvar boyası renkleri nelerdir diye düşünmek yanlış bir tutumdur. Peki, olması gereken nedir, biraz düşünelim.

Salonunuz Dar mı Geniş mi Önce Onu Düşünelim

Eğer salonunuz küçük yapıda ise, salonunuzu olduğundan daha geniş gösterecek renkleri tercih etmeniz gerekmektedir. Ev boyaları renkleri arasından tercih yaparken salonunuzu daha büyük gösterecek renkler açık renklerdir. Bunlar klasiklerden hoşlanıyorsanız beyaz ya da krem rengi olabilir. Biraz daha hareketlilik katayım derseniz, farklı renklerin açık tonlarını da tercih edebilirsiniz. Bunlar içerisinde en çok tercih edilenleri tozpembe ve gök mavisidir.

Ancak salonum zaten yeterince büyük derseniz, bu renkleri kullanıp uçuş pisti gibi bir salonunuz olmasının önüne geçebilmek için daha koyu renkleri tercih ederek ortamı dengeleyebilirsiniz. Bunun için de hangi rengi istiyorsanız, o rengin orta tonlarını tercih etmeniz gerekmektedir. Genelde en çok tercih edilen orta ton kahve renginin orta tonudur, bunu da belirtelim.

Geniş salonlar için bir diğer önerimiz de bir ya da iki duvarı koyu renge boyamak, diğerlerini açık tonlar ile dengelemekten yanadır.

Eşyalarınız da Belirleyici Unsurdur

Eşyalarınızın rengi, salonunuzun ahengini dengeleyecek unsurlardan en önemlisidir. Eşyalarınız ile uyumlu renkler tercih etmeniz gerekmektedir. eğer eşyalarınız koyu renkli ise duvarlarda kesinlikle aynı koyulukta renkler tercih etmeyin. Açık renkli eşyalar için tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda, rengarenk eşyalarınız var ise o zaman duvarlarınızda canlı renkler yerine mat renkler tercih etmelisiniz.

Karanlık Salonlara Özel

Eğer salonunuz güneş ışığından yeterince faydalanmıyorsa evi aydınlık gösteren boya renkleri tercih etmelisiniz. Bunlar yine açık tonlardır. Düz beyaz olabilir, çok açık tonlarda sarı, mavi, pembe olabileceği gibi krem tonları da olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz