Evdeki Şişelerden Aydınlatma Yapın

0
83

Etrafımızda bir yığın şişe ve pet yığını ile karşılaşırız. Evdeki gereksiz şişeleri değerlendirip hem güzel dekoratif ürünler elde edebilir hem de evimize ekonomik anlamda katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki sunacağımız birkaç aydınlatma önerisine bir göz atmanızda fayda var.

Şişelerden Abajur Yapımı

Şekilde görüldüğü gibi pet şişelerin alt kısımları kesilerek top şeklinde birleştirilir. Yapıştırıcı olarak silikon ya da tutkal kullanılabilir. Alt kısmı açık bırakılıp top şekli verilen şişeler abajurun üzerine monte edilir. Isınıp erimemesi için pet şişelerin monte edilirken ampule çok yakın olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Şekilde mavi şişe kullanıldığı gibi daha farklı renklerde pet şişelerde kullanılabilir. Bu şekilde oda ya da salonlarınız için uygun renkler seçilerek şık bir aydınlatma yapılabilir. Yıpranan abajurlar bu sayede yeniden değerlendirilmiş olur ve ekonomik bir geri dönüşüm sağlanabilir.

Sevimli Aydınlatmalar

Cam şişeden lamba yapımı yapmak artık çok basit. İhtiyacınız olan bir şişe, mum ve çıkartmalar ya da hazırlayacağınız desenler. Resimleri ya kendiniz çizerek ya da bilgisayardan çıktı alarak elde edebilirsiniz. Resimlerin özellikle siyah olması, işlem sonrasında mum ışığından yansıyan görüntünün daha güzel görünmesi açısından önemlidir. Farklı boyutta kullanılmayan cam kavanozları alıp bu desenleri üzerine yapıştırıp içine istediğiniz renkte mumu yerleştirerek çok güzel desenlerde lambalar yapabilirsiniz. Bu şekilde çok şık hediyeler hazırlayıp sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Şişelerden Şık Bir Görüntü

Evinizde gereksiz duran şişeleri değerlendirip uzun kabloları içine sarkıtıp farklı renklerde takılan ampullerle harika bir aydınlatma elde edebilirsiniz. Mutfak ya da balkon aydınlatmasında kullanacağınız şişe aydınlatmalar bahçelerinizde de harika görünecektir.

Renkli Tasarımlar

Evdeki şişelerden yapılacak başka bir aydınlatma fikri daha. El yapımı lamba nasıl yapılır? Kullanılacak malzemeler; pet şişeler, ip, uzun kablolu ampul düzeneği. Şişeleri yarısına kadar kesip ipler sarılarak şişelere yapıştırılır. Kablo içine sarkıtılır ve istenilen ampul takılır. İplerin renklerini koltuk ve mobilyalarınızın renkleri ile kombinleyerek seçebilirsiniz.

Salonunuz için Şık Bir Avize

Yeni bir avize almayı düşünüyorsanız ve evde eski kullanılmayan kavanozlarınız varsa şişeden avize yapımı fikri tam size göre. Hem yeni alacağınız avizeye yüksek fiyatlar ödemekten kurtulursunuz hem de kullanılmayan şişeleri değerlendirmiş olursunuz.

CEVAP VER