Evdeki Ölü Alanları Değerlendirmenin Yolları

0
412

Günümüzde inşa edilen evler gün geçtikçe küçülüyor, buna ters olarak da sahip olunan eşya miktarı artıyor ve bu küçük evlere sığmaz oluyor. Yani evlerin yüzeysel alanı ile alınan eşyalar arasında ters orantı mevcut, biri artarken birisi azalıyor. Hal böyle olunca her eve mutlaka bir iç mimarın el atması gerekiyor. İç mimar, evde doğru dürüst kullanılmayan boş, ve hiçbir şekilde kullanılmayan alanlara projeler sunarak kullanışlı hale getiriyor. Bu ölü alanları değerlendirmek ve evlerin yatak odalarında, oturma odalarında , banyo tuvalet ,yemek odası ve salonlarda bu projeleri uygulamak bir hayli uğraş gerektiren bir iş.

Merdive Altı için Özel Olarak Tasarlanan Öneriler

Merdiven altı boşlukları evlerde genel olarak ölü alanlardır ve bunu değişik şekillerde değerlendirebiliriz. Birincisi kiler olarak kullanılabilirbu işi yapan dirmalardan yardım isteyerek bu ölü alan bu şekilde değerlendirilebilir. Başka bir değerlendirme alanı ise kıyafet ve ayakkabı dolabı olarak da kullanılabilir. Bireyler bu alanlar için özel dolap yaptırıp kullanır.

Duvarın Tepesine ve Tavana Monte Bir Kitaplık

Bu yöntem ile kişi kitaplarını koyabileceği ve alandan kazanç sağlayabileceği dekorlar uygulayabilir. Tavan ve duvarın yukarıdan aşağı ilk 1 metresi ölü bölgedir ve kullanılmaz bu şekilde bu alanlarda kullanıma açılabilir.

Duvara Gömme Bir Dolap

Yine evin ölü bölgelerinden olan dumarlar, özellikle yatak odalarında kıyafeet için duvar içine yapılan gömme dolaplar aksesuar koymak içinde kullanılabilir. Ayrıca mutfaktatda kiler ihtiyacını karşılamak için gömme dolaplar yapılabilir. Banyo ve tuvaletlere de şampuan, sabun ve diğer kişisel bakım malzemelerinin kullanıldığı alanlar olarak değerlendirilebilir.

Evdeki Ahşap Merdivenler için Basamak Formülü

Özellikle ahşap merdivenlerin ön kısmı bir çekmece görevi görebilir, kişiler bu alanlara değerli eşyalarını koyabilir ve bu şekilde değerlendirebilirler.

Asma Tavanların Depolama Alanı Olarak Kullanılması

Asma tavanlar ile binanın fiziken gerçek tavanı arasında kalan boşluk küçük etepdaki malzemelerin konulması için oldukça elverişlidir. Özellikle hırdavat malzemeleri kullanılarak değerlendirilir.

Bireyler küçük olan evlerini bu şekilde dekore ederek hem fazla eşyalardan kurtulur hem de ortam dağınıklığından bir nebze olsun kurtulur. Ölü alanları değerlendirmi olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz