Evde Hangi Çiçekler Nasıl Yetiştirilir ? Zararları ve Faydaları

0
86

Topraktan, yani doğadan gelen insan, daima doğa ile beraber olmak ister. Köylerde yaşayanlar için zaten toprakla birlikte olmak bir sorun değil. Hakeza, şehirlerde bahçeli müstakil evlerde ve villalarda yaşayanlar için de toprağa dokunmak sorun değil. Ama, çoğu şehirli gibi bir apartman dairesinde yaşıyorsanız toprağa dokunmak her zaman mümkün olmayabiliyor. İşte bu noktada yardımınıza evde rahatlıkla yetiştirebileceğiniz çiçekler koşuyor.

Evinizde Neden Çiçek Yetiştirmelisiniz?

Evinizde yetiştireceğiniz çiçekler sadece evinizi süslemekle kalmaz, aynı zamanda bazen arkadaşınız olur, bazen ise sırdaşınız. Konuşacak kimse bulamadığınızda yanı başınızda duran sadık dostlarınızdır. Bu sadık dostlarınız evinizin görüntüsünü farklı renkleri ile süsleyeceklerdir. Evinize daha canlı bir görüntü vermekle kalmayıp ortamın havasını da değiştireceklerdir. Bitkiler fotosentez yaptıklarından, gündüz ortamdaki karbondioksiti alıp evinize oksijen vereceklerdir. Böylece, eviniz taze hava ile dolacaktır.

Evinizde toprakla, yeşille uğraşmak günlük hayatın bedeninizde meydana getirdiği negatif elektriği de alacaktır. Negatif elektriği sizden aldığı için stresiniz ve yorgunluğunuz azalacaktır, dolayısıyla bedeninize bir rahatlama gelecektir. Psikolojik olarak da kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Evde Çiçek Yetiştirmenin Zararları Var mıdır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bitkiler, gündüz karbondioksiti soluyup ortama oksijen verir. Yalnız, bitkiler geceleri, ortamdaki oksijeni alıp ortama karbondioksit verirler. Bu gerçek, bazı insanları evde bitki yetiştirmenin zararlı olduğu kanısına itmektedir. Eğer odanızdaki bitkiler çok büyük değilse bu bir sorun teşkil etmeyecektir. Odanız gayet geniş ve bitkileriniz de abartılı bir şekilde büyük değil ise endişe etmeye gerek yok.

Eğer evde küçük kocuklar var ise bitki yetiştirirken dikkatli olmak da fayda var. Bazı bitkilerin yaprakları ve çiçekleri çocuklar için tehlikeli olabilir. Zira, küçük çocuklar buldukları her şeyi ağızlarına almaktan hoşlandıklarından, bazen çiçekleri ve yaprakları da ağızlarına alabilmektedirler. Bu bazen, çocuklara zarar verebilmektedir. O yüzden, eğer evinizde küçük çocuğunuz var ise evde büyüttüğünüz bitkileri daha dikkatli seçmenizde fayda var.

Evde Yetiştirebileceğiniz Bazı Çiçek Çeşitleri ve İsimleri

Evde Yetiştirilebilecek Çiçek Çeşitleri ve İsimleriŞehirlerde yaşayan çoğu insanın maalesef, stres atabileceği bir bahçesi bulunmuyor. Halbuki, insan günlük yaşamın koşuşturmasından sistemine dolan stresi toprağa, çiçeğe, suya dokunarak atabilir. Eğer bir bahçeniz yoksa, en azından evinizin bir köşesinde veya balkonunuzda sevimli çiçekler yetiştirebilirsiniz. Bu çiçekler stresinizi almakla kalmayıp ortamınızın havasını da tazeleyecektir. Gelin hep beraber, sizler için derlediğimiz evde bakması kolay ve eğlenceli çiçek çeşitlerine bakalım.

Kalanşo

Farklı renklerde çiçekleri olan ve boyca fazla uzamayan bu bitki, evde yetiştirilmesi kolay olan bitkilerdendir. Kalanşo bitkisini, doğrudan güneşe ışığına bırakmamak gerekir. Çiçeğin yeterince ışık aldığından da emin olmak gerekiyor. Yazın haftada iki kez, kışın ise haftada bir kez sulanması kâfidir.

Afrika Menekşesi

Ev ortamında çok tercih edilen bir çiçektir. Yeteri kadar ışık alması gereken bir çiçektir. Işığın yanında ortamın nemine de dikkat etmek gerekiyor. Afrika Menekşesi, az nemli ortamları sevmeyen bir bitki türüdür. Saksının üst toprağı kuruduğu zaman sulama yapılmalıdır. Sulama üstten değil, saksının alt tarafından yapılmalıdır.

Camgüzeli

Renkli yapraklarıyla evleri süsleyen bir bitkidir. Çiçekleri beyaz, pembe, kırmızı, turuncu renklerinde olabilir. Camgüzeli bitkisi, ışığı bol olan ortamları sever. Ancak, doğrudan güneş ışığı altında bırakılmamalıdır. Toprağının her zaman nemli olduğundan emin olunmalı ve kurumasına müsade edilmemelidir. Sıcağı çok sevmeyen bir bitkidir, o yüzden bulunduğu ortamın çok sıcak olmaması gerekir.

Atatürk Çiçeği

Evlerde yetiştirilen gözde çiçeklerden biri de Atatürk Çiçeği’dir. Farklı renklerde çiçekleri olmasına rağmen, asıl rengi kırmızıdır. Bulunduğu ortam sıcak ve aydınlık olmalıdır. Işığı sevmek ile beraber, doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Orkide

Orkide, çok hassas bir bitkidir. Ama bunun yanında da çok güzeldir. Evinizin ortamına kesinlikle farklı bir hava katacağı kesin. Doğrudan ışığa maruz bırakılmamalıdır. Ortamın aydınlık olması orkide için önemlidir. Bunun yanında bulunduğu ortamdaki gece-gündüz ısı farkının çok olmamasına özen gösterilmelidir. Orkidenin çok hassas bir bitki olduğunu belirtmiştik. Bu nazik bitkiye, kireçli su vermeden kaçınmalısınız. Bunun yerine kaynak suyu veya yağmur suyu ile sulamalısınız.

CEVAP VER