Evde Çalışanlara Çalışma Odası Önerileri

0
146

Birçok kimse artık evden çalışmaya yöneliyor ; Ülkemizde henüz çok yeni olan bu sistem Avrupa ve Abd de uzun yıllardır uygulanıyor hem şehir içi ulaşım sorununun önüne geçmek hem de zamanını etkin kullanmak ve iş tipi uygun olanlar  için freelance çalışanlar da dahil ; evde bir çalışma odası düzenlemek ve dekore etmek şart oluyor .

Evin ışık alan ve gürültüye uzak olan en huzurlu odası çalışma odası yapmak için en uygun olan oda sınıfına giriyor , odanızı seçtikten sonra boya rengi ve ya kullanacağınız çalışma odası  duvar kağıdı modelleri  için karar vermek ve aydınlatmasına dikkat etmemiz gerekir.

Bunlar gününüzün büyük bir bölümünü geçireceğiniz odanıza huzur ve genişlik veren renklerde olmalı aydınlatma mümkünse gün ışığı renginde seçilmeli ki sizi yormadan uzun saatler çalışabilesiniz .

Çalışma odası dekorasyonu nasıl olmalı ; Yaptığınız işin nevi ne göre mobilya seçmelisiniz mesela , yazılım işi yapıyorsanız çalışma masanızın bilgisayarınızı yerleştireceğiniz alana sahip olması ve kalan masa üzerini etkin kullanabilmeniz için belirli bir alan kalmasını sağlamalısınız .

Bunun dışında kullanım ihtiyacı duyduğunuz kitaplar dosya vb ürünlere kolay ulaşım sağlayacak dolap ve raflara ihtiyaç duyarsınız oda genişliğine göre masanıza uygun dolaplar seçmelisiniz.

Günlük kullandığınız diğer gereçler içinde masa altı  konsollar kullanabileceğiniz gibi masanızın yan alt bölümlerine çekmeceli küçük dolaplar yaptırabilirsiniz .

Masa konumunuz odanızdaki cam bölümüne yakın ışığı sağ taraftan alabileceğiniz şekilde yerleştirilmelidir .

Çalışma masası fikirleri  ; alırken tamamen kendi iç dünyanıza hitap eden ve kendi işinizde size eşlik edecek olan masanın işinize uygunluğunun dışına çıkmamalısınız.

Masa kadar önemli olan masa üstü aydınlatma sistemidir. Onu da özenle ve işinize yarar şekilde  seçmelisiniz .

Dolaplar dışında boş kalan duvarlarınızı  dekoratif tablolar la dekore etmeli ve en az bir canlı çiçek bulundurmalısınız ; saksı çiçeği bakımı size zor geliyorsa haftalık kesme canlı çiçeklerle dolu bir vazo da zindelik katacaktır.

Çalışma odanızın perde ve tülleri de odaya aydınlık katan açık renklerden seçilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz