Ev Dekorasyonunda Tüm Mobilyalar Uyumlu mu Olmalı?

0
106

Öncelikle bir tanımlama yapalım. Dekorasyon; belirli bir alanın, kullanacak kişinin zevk, kültür, hobi ve kullanım amacı göz önünde bulundurarak şekillendirilmesidir.

Genel olarak bir mekânı dekor ederken renk uyumunun dışında mobilya ve diğer unsurların birbirini tamamlaması gerektir. Ama bu demek değildir ki mekân dekoru için standart bir uygulama vardır. Çünkü bazen zıtlıklar uyumu sağlar.

Sırayla gidecek olursak; dekor da başlangıç olarak bir kullanım amacı belirlenmeli; daha sonra ise bir kavram ayarlanmalıdır. Bunlar belirlendikten sonra duvar ve zemin renklerinin uyumu sağlanmalıdır. Bunu belirlerken seçilecek mobilyalarında renkleri göz önünde bulundurulmalıdır. Mesela; duvar ve zemin rengin de açık tonlar tercih edilecekse, mobilya ve aksesuarlarda ağırlıklı olarak koyu renkler tercih edilmelidir. Ya da bunun tam tersi de olabilir.

Başka bir örnek vermek gerekirse, duvar ve mobilya açık tonlarda tercih edilecek ise zemin ve aksesuar renklerinde koyu ve canlı renkler kullanılabilir.

Bu bağlamda mobilyalar da birbirine renk ve model olarak uyum içinde olmalıdır. Klasik veya modern dekor tercihine göre mobilya uyumu sağlanmalıdır. Klasik bir tasarım istiyorsanız mobilyalarınızı da ona göre tercih etmelisiniz. Buna örnek olarak oymalı desenlere sahip mobilyalar tercih edilebilir. Modern bir dekor için ise daha yenilikçi modeller kullanılmalıdır. Hatta mümkünse seçtiğiniz konsepte uygun bir mobilya çizimi yapabilirsiniz.

Mobilya tercihinize uygun olarak aksesuarları da seçerek tam anlamıyla yeni bir mekâna sahip olursunuz.

Mobilyada model dışında kumaş tercihi de önemlidir. Renkleri canlı veya mat gösteren kumaşlar tasarıma göre seçilmelidir. Eğer canlı renklerden oluşan bir dekor olacaksa mobilyanızın rengini mat gösterecek kumaşlar tercih etmelisiniz.

Kısacası kendinize uygun bir alan oluşturabilmek için duvar rengin, mobilyalar ve en küçük aksesuarlara kadar bir uyum sağlamak zorundasınız. Bu hem mekânı kullanırken rahatlığı dışında keyif de almanızı sağlayacaktır.

Mobilya seçiminde renk ve dizayna uyumu dışında rahat kullanımı da hesaplanmalıdır. Yani sırf görünümü güzel ya da tercih ettiğiniz dekora uygun diye kullanımı rahat olmayan bir mobilya tercih edilmemelidir. Çünkü insanın en serbest olduğu alan kendi evidir. Bu yüzden özğürlüğünü kısıtlayıcı eşyalar tercih etmek çok doğru değildir. Sırf görüntüsü hoş diye evinizin yeni görünümü için sizi rahatsız edecek bir mobilya tercih etmeniz en büyü hatalardan biridir.

Yaşam alanlarımız bizi anlatır. Alanlarınızı kendinize özgü seçerken veya yenilerken kullanım açısından da size kolaylık sağlayacak tercihler yapmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz