Ev Dekorasyonunda Perde Seçimi

0
84

Perde bir evin dekorasyonunun en önemli parçalarından biridir. Yanlış ya da eksik bir perde kullanılan odanın bütün havasını değiştirebilir.

Perde seçerken dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir; ilk olarak perdenin nerede kullanılacağıdır. Evin hangi bölümünde kullanacağına göre perde türleri değişir. Daha sonra odada bulunan mobilyaların rengi perde ile uyumlu olmalıdır. Renk dışında kumaş türü de perde seçiminde dikkat edilmesi gereken durumdur. Kumaş türlerinin uyumu göze hitap eder. Duvarın rengi, mobilya rengi kadar önemlidir. Zıt renklerde seçilen duvar ve perde rengi karmaşa yaratacağı için tercih edilmemelidir. Son olarak da odada kullanılan halı da perdeyle renk olarak uyumlu olmalıdır. Zaten halı ve perde ne kadar kaliteli olursa dekorasyon da bir o kadar hoş olur.

Nasıl perde almalıyım? Eğer koltuklarınız desenliyse perde düz seçilmeli, zemin ve duvar rengine uygun olacak şekilde birkaç ton açık ya da birkaç ton koyu renk seçilen perde dekorasyonu tamamlayacaktır. Perde pencerenin süsü olduğu için, pencerenin çerçevesinin hangi malzemeden yapıldığı, çerçevenin hangi renk olduğu çok önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise perdenin evin mahremiyetini ne kadar koruduğudur. Bu da perdenin kumaşıyla alakalıdır. Örneğin yatak odası için perde seçilirken perdenin yere kadar olması, boydan olması hem mahremiyet açısından hem de görüntü açısından avantaj sağlayacaktır. Genel olarak tavandan yere kadar kullanılan perdeler oda içerisinde bir bütünlük sağlar.

Birçok farklı perde seçeneği vardır. Evin hangi bölümünde kullanılacağı perde seçimi için ilk adımdır. Örneğin küçük salonlar için perde modelleri ile büyük salonlar için perde modelleri farklıdır. Küçük olan salon ve odalarda kullanılacak açık renk tüller odanın daha büyük görünmesini sağlar. Renk dışında, perdenin dokusu, boyu ve tarzı da odanın görüntüsünü etkiler. Klasik ya da modern tarzda dizayn edilen oda perdesiyle tarzını tamamlamalıdır.

Perdenin kumaşı odaya girecek olan gün ışığını etkileyeceği için özellikle salon ve mutfak gibi çok vakit geçirilen mekanlarda daha ince kumaş kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Son olarak odanın kullanım şekli, mobilyaların ya da koltukların rengi, zemin ve duvarların dokusu perde seçimini etkileyen faktörlerin başında gelir. Özenle seçilen perde dekorasyonu tamamlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz