Ev Dekorasyonunda Hangi Renkler Tercih Edilmeli?

0
28

Renkler, hayatımızın her alanında bizi etkilediği gibi yaşam alanlarımızda da dekorasyon tercihimizi etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi oldukça yüksek, öyle ki bulunduğumuz ortamda kullanılan bazı renkler bizi daha rahat hissettirirken bazıları da olumsuz etkiler yaratabilir. Örneğin; dar alanlar da çok koyu renklerin tercih edilmesi psikolojik olarak kendimizi rahatsız hissetmemize neden olur. Evin en önemli ve en fazla dikkat çeken detayı olan renk seçiminde nelere dikkat edilecek ve oda renkleri nasıl olmalı, haydi hep beraber bir göz atalım:

Salon ve Oturma Odası İçin Renk Seçimi

Salon ve oturma odası tüm gün yorulduktan sonra dinlendiğimiz mekanlar oldukları için bizi yormayacak ve sade renkleri tercih ederek dekore edebiliriz. Oturma odasında hangi renkler kullanılmalı detaylı bir şekilde baktığımızda: Bu mekanlarda özellikle açık renkler kullanılmalıdır. Açık renkler bizi hem dinlendirirken hem de rahatlatıcı etkisiyle stres atmamızı sağlar. Bu kapsamda beyaz, bej, açık mavi, turuncu ve açık yeşil gibi renkleri kullanabilirsiniz. Eğer koyu renk kullanımını seviyorsunuz geniş bir salon ve oturma odanız varsa bu renkleri de tercih edebilirsiniz, aksi halde aşırı koyu renklerin kullanımından kaçınılması gerekmektedir.

Mutfak için Renk Seçimi

Mutfak bizim kültürümüzde önemli bir yeri olan ve aile ortamında hep beraber bir araya gelinen ve yemek yenen aynı zamanda da uzun saatler vakit geçirdiğimiz bir kısım. Mutfak renk tercihlerine bakıldığında iştah kesici etkisi olan mavi renkten kaçınılmalı ve kırmızı, turuncu, koyu yeşil ve sarı gibi renkler tercih edilmelidir.

Yatak Odası için Renk Seçimi

Yatak odasında genellikle kişinin zevkine göre renk seçimi tercih edilmesi uygun olmakla beraber kişinin dinlenip rahat bir şekilde uyumasını sağlamak adına koyu renklerin kullanımı çok uygun değildir. Yatak odası ne renk olmalı dediğimizde ise mavi, pembe, açık yeşil gibi dinlendirici renkler tercih edilebilir.

Çocuk Odası için Renk Seçimi

Çocuk odalarında renk seçiminde özellikle çocukların çok enerjik olduğu göz önünde bulundurularak hayal güçlerini ön plana çıkaracak ve kendilerini en iyi şekilde ifade edebilecekleri renk tercihi yapılmalıdır. En çok kullanılan renkler ise; kırmızı, pembe, turuncu, mavi, yeşil ve sarıdır. Ders çalışırken ya da kitap okurken çocuğun yorulmasına neden olacak çok koyu renklerden kaçınılması gerekir.

Banyo için Renk Seçimi

Banyoda ise açık renklerin kullanımı her zaman tercih edilmelidir. Beyaz, yeşil ve açık mavi gibi kişiye dinginlik veren renkler kullanılabilir.

CEVAP VER