Ev Dekorasyonunda Ayna Kullanım İpuçları

0
72

Ayna, ev dekorasyonunun olmazsa olmaz objeleri arasında yer almakta. Günümüzde artık sadece kullanım amacıyla banyoda yer alanlar dışında çok fazla yerde aynalar karşımıza çıkmakta. Yatak odalarında, antrelerde, salonlarda ve daha birçok farklı yerde kullanılarak bulundukları yere hem ferahlık hem de ışıltı kazandıran aynaların nasıl kullanılacağına bir göz atalım:

Evde Ayna Nereye Asılmalı?

Ev dekorasyonunda önemli bir yeri olan ayna modelini seçerken hangi mekan için kullanacağımız, nereye asacağımız ve nereye konumlandıracağımız akla ilk gelen sorular arasında yerini almakta. Evde ayna nereye asılmalı sorusuna cevap aradığımızda ise; evde aynayı istediğiniz her yere asabilirsiniz fakat neresi için kullanılacağı ilk planda önemli bir detay olarak karşımıza çıkmakta örneğin çocuk odası için bir ayna seçimi yapacaksak öncelikli olarak güvenliği düşünmeliyiz ve plastik kenarlı aynaları tercih edebilir ve çocuklarımızın ulaşamayacağı yüksekliğe asabiliriz.

Antrelerde de ayna kullanımı hoş bir detay olarak karşımıza çıkabilir. Girişte evi daha güzel gösterebilir. Banyo da ayna tercihi daha çok lavabonun üzerine asılması şeklindedir fakat isteğinize göre farklı yerlerde de ayna kullanabilirsiniz ve boy aynalarını da tercih edebilirsiniz.

Mutfakta ise ayna kullanımı farklı olarak algılansa da dar bir mekansa onu daha ferah hale getirebilir ya da tek bir yerden ışık alan bir mutfağınız varsa ışığı yansıtarak mutfağınızı daha aydınlık hale getirebilir özellikle dolap kapakları ve tezgah aralarında da ayna kullanımı sağlanarak farklılık yaratılabilirsiniz. Salon duvarında ayna dekorasyonu da son dönemlerde oldukça karşımıza çıkan bir uygulama.

Hem kendimizin vakit geçirdiği hem de ağırlıklı olarak konuklarımızı ağırladığımız salonlarımızda ayna kullanımında nelere dikkat edilecek incelediğimizde ise, duvarın büyüklük ve küçüklüğüne göre ayna boyutu belirlenmeli ve yansımasına bakılarak asılmalıdır. Örneğin; pencere karşısına asılarak ortamın daha fazla ışık alması sağlanabilir. Duvarlarda ayna kullanımının tercih edilmesinin yanı sıra yere konumlandırarak da kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Dekorasyonda Ayna Kullanımı

Son dönemde oldukça tercih edilen dekoratif aynalarla ilgi olarak da dekoratif ayna nerede kullanılır diye incelediğimizde, dar alanlarda büyük dekoratif aynalar kullanılarak mekanı daha geniş gösterebilirsiniz yine salonlarınız da tablo gibi olan aynaları kullanarak farklı bir ortam yaratabilirsiniz. Birden fazla küçük aynayla duvarınızda oluşturacağınız kombinasyon ile de odanıza değişiklik katabilirsiniz.

Gümüş ya da altın çerçeveli, gösterişli veya daha sade ayna tercihi tamamen sizin zevkinize göre belirlenecek bir unsur olduğundan istediğinizi seçerek dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

CEVAP VER