Ev Dekorasyonu Hakkında Püf Noktalar

0
19

Evlerimiz huzur bulmamızı, rahat etmemizi ve mutlu olmamızı sağlayan tek özel yaşam alanlarımızdır. Hepimiz eve geldiğimizde derin bir oh çekip rahatça bu özel yaşam alanımızın tadını çıkarmak isteriz. Fakat evlerimizin fiziksel anlamda huzur vermesi ne kadar önemliyse, görsel anlamda da göz hoş gelmesi ve estetik olması da bir o kadar önemlidir. Karmakarışık, göze hitap etmeyen, sağlıksız bir yaşam ortamı hem bizim huzur bulmamızı engelleyecek hem de psikolojik ve metabolizmik açıdan bize zarar verecektir. Bu yüzden hem görsel anlamda hem de konfor anlamında evimizi doğru bir şekilde dekore etmemiz bizler için hayati bir önem taşımaktadır.

İşte sizler için hazırlamış olduğumuz, evinizin daha konforlu ve göze hitap eden bir yapıya kavuşmasını sağlayacak olan ev dekorasyonunun püf noktaları ile ilgili büyük önem arz eden tavsiyelerimiz:

Beyaz Alanları Renklendirin

Ev eşyalarınız ve mobilyalarınız genelde beyaz renklere sahipse bu durum zamanla sizin gözlerinizi yorabilir. Özellikle ışıklandırıldığı zaman odadaki parlaklığın gözlerinizi yorması ve zamanla baş ağrısına bile yol açması mümkündür. Bu yüzden bu beyaz renkli ortamı çeşitlendirmek adına hep aynı renklerde olmamak kaydıyla çeşitli biblolar ve aksesuarlar ekleyebilirsiniz. Özellikle sarı, mavi ve kırmızı renklerinin kullanımı, hem evinize daha enerjik bir yapı katacak, hem de gözlerinizin yorulmasını engelleyecektir.

Evinizi Arındırın

Evinizde bulunan, işinize yaramayan, göz zevkinizi bozan, eskimiş, yıpranmış ve evinizin düzenini bozan eşyalardan kurtulmanız, ev dekorasyonunun önemli püf noktaları arasında başı çeken unsurdur. Bu fazlalık yapan ve nereye koyacağınızı bilemediğiniz eşyalar evinizin hem estetik yapısını bozacak hem de kalabalık ederek evinize dağınık ve bakımsız bir hava katacaktır.

Mutfağınız Mutlaka Pratik Olmalı

Mutfağınızdaki araç ve gereçlerin bulunduğu raflar, dolaplar veya objeler mutfağınızda fazla yer kaplamamalıdır. Pratik ve kullanışlı ince raflar, çekmeceli dolaplar veya duvara monte edilebilen araç gereç askıları bu durumu çözmenizde size yardımcı olacaklardır.

Tarzınızı Dışarıya Yansıtın

Balkon ve teraslar, dekorasyondaki tarzınızı dışarıya taşıyabileceğiniz en önemli mekanlardır. Bu mekanları kendi göz zevkinize göre dizayn edip, sıcak yaz günlerinde misafirlerinizi davet edebilir ya da tek başınıza bu konforun tadını çıkarabilirsiniz. Bu yerlerde kullanacağınız canlı ve sade renkler, ortamın atmosferine ferahlık katmanızı sağlayacaktır.

Kendi Renklerinizi Bulun

Dekorasyondaki önemli püf noktalar arasındaki en önemli unsurlardan bir diğeri, kendi tarzınızı yaratabilmenizdir. Kendi tarzınızı yaratmanızı sağlayan en önemli nokta ise kendi renklerinizi bulmanızdır. Size en çok hitap eden renkleri seçmeli ve kullanmalısınız. Fakat bunu yaparken aşırıya kaçmamanız gerek. Çünkü her yerde aynı renkleri görmek, bir süre sonra sizi sıkacaktır. Bu durumu önlemek adına ara renkleri tercih edebilirsiniz. Örneğin, kırmızı rengi seviyorsanız her yerde kırmızı rengini kullanmak yerine belirli aralıklarla kırmızı tonlarında veya turuncu renginde objeler kullanabilirsiniz. Böylelikle belirli bir ana renk etrafında toplanmış tonlamalar yakalamış olursunuz.

CEVAP VER