Eskiye Dönüş

0
84

Günümüzde geçmiş yıllara özlem başladı. Artık babaannemizin antika sandıklarını açmaya içinden çıkardığımız örtüleri bir şekilde kullanmaya başladık. Adını bile koyduk: Vintage. Bunu yaşam tarzı haline getirmeye başladık.

Keten Örtülerde Kullanılan Kanaviçe Modelleri

Sandıklardan çıkan keten özellikle kıyafetlerde gömlek, elbise tarzı şeylerde kullanılabilmektedir. Üzerlerindeki kanaviçe desenini canlılığını koruyabildiğinden farklı bir tarz yaratabilmektedir. Babaannelerimiz, ketene işlediği figürlerle kendi dönemlerinin renklerini yansıtmaktadırlar. Dantelin yerini artık keten örtüler almıştır. İlk göze çarpan gül motifleridir. Keten sert kumaş olduğundan dolayı yıllara meydan okumaktadır. Güvelerden koruyabilirsek günümüze kadar saklanabilmektedir. Tabi ki koşulların uygun olması gerekir. Her ne kadar dayanıklı bir kumaş olursa olsun küfe ve neme karşı kedini koruyamaz. Naftalin kokan sandıklardan ilk çıkarıldığında bir süre beklenilmesi gerekmektedir. Kokunun gitmesi biraz zaman alacaktır. Genelde kumaşlar parçalara ayrılarak peçete, masa örtüsü, mutfak perdesi olarak kullanılırlar. Yıllar boyunca da yıpranmadan kullanılırlar, tabi ki sık sık yıkayıp dokusunu kaybetmezsek.

Babaanne çeyizlerinde genellikle ketenlere işlenen örneklerde kullanılan nakış ipleri kalın olduğundan ve kökboyasından yapıldığı için solmaz, ilk günkü canlılığını korurlar. Genellikle göz nuruyla yapılan keten işlemeciği değer biçilmeyecek kadar emek verilen örtülerdir. Bu örtüler orta halli ailelerde daha çok kullanılmaktadır. Lüks evlerde keten örtü kullanılmamaktadır.

Ketenle Süslenmiş Evler

Keten örtü fikirleri olarak yatak örtüsü, mutfak masası örtüsü, mutfak perdesi, divan örtüsü, koltuk örtüsü, yastık kırlentleri, peçetelikler… vb olarak kullanılabilir. Üzerlerine kenarlarına daha modern desenler işlenerek göz alıcı bir keten örtüye dönüşürler. Tabi ki her şey insanın kabiliyet ve becerisine bağlıdır. Unutmamak gerekir ki örtü her şeyin süsüdür.

Eskiden yüzüne bakmadığımız sandıkların şimdi peşinden koşuyoruz. Akrabalarımızda gördüğümüz keten örtülerin üzerlerindeki modelleri kendi örtülerimize nakışlamak için yarışıyoruz. Her şey yalnız işlemekle olmuyor. El yatkınlığı çok önemlidir. Bunun için gideceğimiz ve yararlanacağımız kurslar bulunmaktadır. Halk eğitim merkezleri çeşitli dallarda kurslar açmaktadır. Hanımlar, bu kurslarda yararlanarak keten örtü işlemeyi ekonomik olarak kazanç haline getirmektedirler. Özellikle mutfak takımı olarak yapılan keten işlemeler oldukça revaçtadır. Gazi Antep yöremizde keten işlemeciği oldukça yaygındır.

CEVAP VER