Eski Laminantları Parlatma Yolları

0
48

Eve gelen konuklarınızı ışıltılı, pırıl pırıl, tertemiz parkelerinizle karşılamak ister misiniz? Kulağa çok hoş geliyor, öyle değil mi? Her evde her zaman el altında bulunan malzemelerle rahatlıkla oluşturabileceğiniz karımşımlarla parkelerinizi temizleyebilir ve parlatabilirsiniz. Laminat parke ne ile silinir konusunda anlatacağımız ufak tavsiyeler sayesinde siz hanımlar ışıl ışıl parkelere kavuşabilirsiniz.

Ufak; Ama Değerli Püf Noktaları

Laminant parkelerin ışıldaması ve ilk günkü hallerini muhafaza etmeleri için yapılması gereken birkaç püf noktası var. Bu püf noktalarına dikkat edilmesi ve uygulanması halinde parkeler her zamanki parlaklıklarını koruyacaktır.

  • Yüzeyi aşındıran, parkelerinizi zamanından önce kullanılmaz hale getiren kimyasallar yerine temizlik için sıvı bulaşık ya da parke temizleme deterjanı kullanmak daha akılcı olacaktır. Ilık bir suya birkaç ölçek eklenir ve yumuşak, zemini tahrip etmeyen bir bezle nemli kalmayacak bir biçimde silinmeli, sonra kuru bezle kurulanmalıdır. Temizlendikten sonra parkeniz ışıltılı haline kavuşacaktır.
  • Arap sabunu ve sirke, parke temizliğinde kullanılan doğal bir mucizedir ve mükemmel temizleyicilerdir. Temizlik suyuna dökeceğiniz az miktardaki arap sabunu ve sirkeyi köpürtürdükten sonra parkenizi temizleyebilir ve parlatabilirsiniz.

  • Metal ihtiva eden sert yüzeyli bez ya da sünger kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır. Aksi takdirde laminant parkeniz hasar görecektir. Mikrofiber bezler toz toplayıcılığı ve temizlik özellikleri ile parke temizliğiniz için doğru materyallerdir.
  • Laminant parkeler asla ve asla ıslak bırakılmamalıdır. Su parkelerin en başlıca düşmanıdır. Islak kalan laminant parkenin parlaklığı ve dokusu kaybolur. Derhal kuru bir bez bulunup parke kurulanmalıdır.
  • Görünümünü bozmasını sağlayacak etkenler bertaraf edilmelidir. Mümkün mertebe sert cisimlerin parke üzerine düşürülmemesine ve üzerinde topuklu ayakkabıyla gezmeyerek çizilmemesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Sürekli basılan yerlere halı, kilim vb. örtüler serilmesi akıllıca olacaktır.

  • Laminant parke yüzeyinin uzun süre ilk günkü gibi kalmasını sağlamak için belli zaman aralıklarıyla cilalanmalıdır. Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz laminat parke cilası ile parkenizi silebilirsiniz. Böylelikle parkeniz kolayca çizilmez ve temizliği daha rahat olacaktır.
  • Rötuş kalemleri vasıtasıyla laminant parkede bulunan çizikler kapatılmalıdır. Hasara uğradığı vakit zımparalanıp, cilalanmalıdır.

CEVAP VER