Erkek Çocuklarınız için Genç Odanızda Doğru Renkleri Tercih Edin

0
45

Çocuğunuzun odası ne renk olmalı? Çocuk odaları onların kendilerini ifade edecekleri şekilde dizayn edildiğinde bu, onların mutluluğunu arttıran bir faktör olacaktır. Renklerin anlamları ve psikolojik etkileri artık gittikçe daha fazla bilinmekte ve kabul edilmektedir. Çocuklarınızın odaları için onlarla birlikte seçeceğiniz renkler karakterlerine, yaşlarına, cinsiyetlerine ve zevklerine uygun olmalıdır. Erkek çocuklar için odada yapacağınız boya tercihleri nasıl olmalıdır? Hangi renk hangi durumlar için kullanılmalıdır? Erkek çocuğunuzun odasındaki renkleri seçerken onun seçimlerine de önem hatta öncelik vermeniz onun için en güzel odayı yaratmanızda size yardımcı olabilir.

Renk Seçimlerini Neye Göre Yapabilirsiniz?

Çocuk odaları için boya rengi tercihinde bulunurken bazı noktaları göz önüne almalısınız. Örneğin çocuğunuzun zeka gelişimine önem veriyor olabilirsiniz. Bu noktada onun için verimli olacak bir rengi odasında kullanabilirsiniz. Eğer coşkulu bir çocuğunuz varsa mutlaka onun içindeki enerjiyi yansıtacak olan renklerin seçilmesi olumlu bir hava yaratacaktır.

Bazı noktalarda erkek çocuklarına göre renk dengelemeleri yapmak iyi olacaktır, çok fazla canlı renkler coşkulu görünse de dikkat dağınıklığı yaratabilirler. Ayrıca çok renkli odaların kız odasına benzeme ihtimali de vardır. Bunu dengelemek içinse daha pastel ve sakin tonlara sahip aksesuarlar ile erkek çocuğunuzun odasını ferahlatmanız mümkündür. Çocuklar genel itibariyle yaratıcı olmaktadırlar; eğer bu yönlerini geliştirmek ya da zaten oldukça geniş bir hayal gücü olan çocuğunuzun karakterini yansıtmak isterseniz bu yönlerini destekleyecek olan boya kullanımını tercih edebilirsiniz.

Renklere Göre Seçimler

Erkek çocuk odası renk seçimi yaparken saydığımız faktörleri dikkate alarak hangi renkleri seçmeniz gerektiği hakkında da bilgi verelim. Amacınıza göre tercih edebileceğiniz renkler şunlardır:

  • Zeka gelişimlerini desteklemek için mor ve sarı çok uygundur.
  • Coşkulu ve hareketli çocukları en iyi yansıtacak olan renkler turuncu, sarı ve kırmızıdır fakat daha önce de belirttiğimiz gibi bu renklerin daha pastel ve sakin renkli objelerle dengelenmesi daha iyi olacaktır. Mavi ve yeşil gibi renkler hem erkek çocuklarına oldukça uygun renklerdir hem de odayı ferahlatacaktır.
  • Eğer dikkat eksikliğine uygun bir renk arıyorsanız yeşili önerebiliriz. Bu aynı zamanda güven ve rahatlatma hissi de yaratacaktır. Açık mavi tonları da oldukça rahatlatıcı ve erkeksi bir renktir.
  • Yaratıcı çocuklar için mor çok ideal bir renktir, açık tonlarını kullanmak daha iyidir.
  • Beyaz rengi ise saflığı ve ferahlığı yansıtır.

CEVAP VER