En Güzel Taş Evler

0
280

Kendinizi taş duvarların enfes dokusu arasında şöminenin başında otururken hayal edin. Taş evler hem doğallığı, hem sağlıklı oluşu, hem de yapısı itibariyle yazları serin, kışları ise sıcak tutma özellikleri ile sizi kendine çeker. Yakın zamana kadar oturulacak evin yapısı planlanırken çevresel faktörler en öncelikli sırayı alırdı. Örneğin bulunulan bölge yeşili bol bir yer ise ahşap ev, kurak ama taşı az bir bölge kerpiç ev, antalya gibi dağları bol taş barındıran bir bölge ise taş evler tercih edilirdi. Ancak gelişmişlik düzeyindeki artışa ve refahtaki yükselişe bağlı olarak artık çevresel olanıksızlıklara meydan okurcasına doğal ortamlarla hiç alakası olmayan evler de inşa edilebilmektedir. Dolayısıyla siz de kendinizi enfes bir taş evde yaşarken bulmak istiyorsanız bu hiç de olanaksız değil. Ayrıca taş evler modelleri ile de son derece şık ve zarif olabilir. Peki kendinizi nasıl bir taş evin içinde görmek istersiniz?

Taş ve Ahşap Karışımı Bir Eve Ne Dersiniz?

Taş ve ahşap ev modelleri bir taraftan sıcak görünüşleriyle diğer taraftan doğallığından kaynaklanan sağlıklı yapılarıyla sizi kendine çeker. Ayrıca bu tür evlerde ister rustik yapı bir tarz benimseyin ister geleneksel olsun şıklığın ve zarafetin en güzel derecelerini evinizin içinde bulabilirsiniz.

Kayrak Taş mı Normal Yapıtaşı mı?

Kayrak taş ile kaplanan evler normal yapıtaşı ile inşa edilen evler kadar doğal ve sağlıklı bir ortam sunamasa da yine de kale görünüşlü bir evi tercih etmek istemeyenler için kayrak taş da makul bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Tabiki bu iki tercih arasında yapacağınız seçim taş ev yapım maliyeti farklılıklarını da doğrudan etkileyebilecek önemli bir durumdur.

Peki İç Tasarım Olarak Ne Planlamalı?

İsterseniz dışı geleneksel ancak içi modern bir ev tasarlayabilirsiniz. Bu şekilde bir taraftan doğallığın tadına varırken diğer taraftan modern ev hayatının gereksinimlerini de yerine getirirsiniz. Tabi ki evin içi de dışı gibi rustik bir hava yansıtmalı derseniz bu da mümkün. Hayal gücünüzü sınırlamayın. Ancak bu tercihlerinizin taş ev yapım maliyeti farklılıklarını da doğrudan etkileyebilecek önemli unsurlar olduğunu da unutmayın.

CEVAP VER