Düzenli ve Kullanışlı Bir Eve Sahip Olmak için 6 Öneri

0
22

Evimi nasıl düzenleyebilirim? Düzenli bir eve sahip olmak istiyorsanız çok çaba harcamanıza gerek yok. Ev alanlarınızı daha kullanışlı, derli-toplu ve temiz bir hale gelmesini istiyorsanız birkaç küçük yöntemi alışkanlık haline getirmeniz yeterli olacaktır. Bu alışkanlıklarınız günlük rutininiz olduğunda evinizin çok daha kolay toparlandığını ve zor dağıldığını farkedebilirsiniz. Evinizi düzenlemeye karar verdiyseniz sizin için altı önerimiz var.

Aile Üyeleri ile İşleri Paylaşın

Bu önemli bir adımdır, paylaşım işleri daha kolay bir hale getirebilir. Her hafta yapılacak olan ev işlerini aile üyeleri ile paylaştırın. Tek başınıza yaşıyorsanız, haftalık işlerinizi listeleyin ve hangi gün hangi işi bitireceğinize karar verin.

Küçük İşleri Ertelememeye Alışın

Sehpadaki bardak, yerdeki yastık, koltuktaki kitap… Bu gibi küçük dağınıklıkları toparlamayı genellikle erteleme eğiliminde oluruz; fakat bunlar biriktikçe etrafı oldukça karmaşık göstereceklerdir. Küçük şeyleri hemen yapmaya alışırsanız bu tip dağınıklar önlemiş olursunuz.

Makinelerle Olan İşleri Öne Alın

Ev düzenlemek için pratik yöntemler arasında çamaşır ya da bulaşık makinalarıyla ilgili işlerin öne alınması da vardır. Hem çamaşırlar hem bulaşıklar evdeki dağınıklığın en büyük nedenlerindendir. Temizliğe başlarken ilk önce çamaşır ve bulaşıkları makinaya koymayı deneyin. Onların dağınıklıkları ortadan kalktığında siz de biraz hafiflemiş olacaksınız.

Her gün Belli Bir Süreyi Temizliğe Ayırın

Tek bir günü temizlik günü ilan edip bütün gün biriken işleri nasıl yapacağınıza kara kara düşünmekten ve düşünüp de işleri erteleme ihtimalinizi arttırmaktansa her gün kısa bir süreyi ev işlerine ayırdığınızda işinizin ne kadar kolaylaştığını görebilirsiniz. 15-20 dakika bile ayırsanız etkili bir şekilde evinizi düzene sokmuş olursunuz.

Gereksiz Eşyalarınızı Verin veya Atın

Evdeki eşyalarınızı gözden geçirirseniz kullanmadığınız ve aslında hiç de gerekli olmayan çok sayıda gereksiz eşya olduğunu farkedebilirsiniz. Ne kadar minimal bir eviniz olursa o derece derli toplu ve ferah yaşarsınız.

Banyo ve Mutfakta Ayrı Temizlik Malzemeleri Bulundurun

Banyo ve mutfak temizliği bir evin derli toplu olmasında büyük rol oynar, ayrıca sizin de moralinizi düzeltir. İki alanın da ayrı temizlik malzemesinin bulunması ve bunlara o an ulaşabilmeniz temizlik yapmanızı kolaylaştırır.

Evi düzenlemek için öneriler aslında oldukça pratik yöntemler içermektedir, bunlar alışkanlık haline geldiğinde her şey kolayca halledilebilir.

CEVAP VER