Dikdörtgen Salonlara Dekorasyon Önerileri

0
149

Dekorasyon işi kolay bir iş olmadığını ve bilinçli yapılması gerektiğini biliyoruz. Evlerimizin odaları farklı şekillerde olduğu için her birine farklı bakış açısıyla değerlendirip o şekil dekore edilmesi gerekir.

Kare bir odanın dizaynı başkadır, dikdörtgen bir odanın dizaynı başka. Bu konuda farklı kriterlerde dekorasyonunuzu etkileyecektir.

Mesela odanızın ışık alıp almamasına göre, odanızın evin konumuna göre gibi durumlar farklı dizaynların göz önünde bulundurulmasını sağlayacaktır. Evlerimizde en çok dikkat ettiğimiz yer salonlarımızdır. Salonlarımızı misafirlerimizi ağırlamak için kullanırken geniş bir salona sahip ise oranın bir bölümünü yemek odası olarak da kullanabiliyoruz. Bu açıdan baktığımızda salonu dekore etmek her zaman için daha önemli olmuştur.

Dikdörtgen bir salona sahip iseniz bunu dekore etmek diğer odalar gibi kolay olmayacaktır. Bunun için araştırma yapıp konu hakkında bilgi almanız gerekmektedir. Ama ufak dokunuşlar yaparak mantık çerçevesinde iyi bir salon dizayn edebilirsiniz.

Dikdörtgen salonlara dekorasyon yaparken odanın aldığı ışık çok önemlidir. Işığa orantılı olarak mobilya renkleri seçilmelidir. Koyu renkleri tercih ediyorsanız o halde odanızın aydınlatmasına çok fazla önem vermeniz gerekir.

Aksi takdirde yaşanılmaz bir alan oluşturursunuz.Eğer illa koyu renk kullanmak istiyorsanız odanızın boya rengini pastel renklerde tutup aksesuarlarınızı koyu renk seçebilirsiniz.

Dikdörtgen salonları döşemek ise oldukça özen gerektiren bir durumdur. Eğer salonunuzu yemek odasıyla ortak kullanacaksanız çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Öyle bir dizayn etmelisiniz ki size gezinecek alanın yeteri kadar kalabilsin. Bunun çözümü dikdörtgen salonunuza köşe bir oturma grubu almak.

Köşe takımını odanızın tam ortasına yerleştirirseniz odayı iki parçaya bölmüş olursunuz ve köşe takımının arkasına yemek masasını koyabilirsiniz. Bu şekilde dizayn edilen bir odaya TV ünitesini ise köşe takımının karşısına yerleştirerek görünümü tamamlayabilirsiniz.

Dikdörtgen salonun diğer detayları oldukça önemlidir. Yer döşemesinin açık renkte olması, orta sehpasının küçük boy seçilmesi, alacağınız koltukların renginin açık olması, kullanacağınız perdelerin stor ve dantelli olması, halınızın parlak renklerde ve açık olması gibi detaylar salonunuzu bir bütün haline getirecektir.

Söz konusu dikdörtgen salon dekorasyonları ince detaylarla tamamlanıp modern bir hal kazanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz