Dekorun Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

0
41

Dekorasyon, denilince ilk akla gelen kişinin özgün, kendisinin yaşam alanını, hareket alanını ve çalışma alanını dizayn etmesi ve buna yönelik ruh halini bulunduğu ortama uydurması anlamı çıkmaktadır.

Dekorasyon çok çeşitli olmakla berarber çok zarif ince işçilik gerektiren bir uğraş alanıdır. Bireyler yaşam alanında nasıl rahat edecekse, nasıl mutlu olucaksa ve huzur bulucaksa ortamı bu kavramlar çerçevesinde düzenleyebilir.Kişinin yaşadığı ortam, çevre onun ruh halinde de izler taşımaktadır. Kişinin yaşı ve ekonomik durumu ortamını düzenlemede son derece önemlidir. Örneğin 40 yaş ve üzeri bireyler kendilerini rahat hissedirecek veyahut dinlendirici etki edicek renkler ve mobilyalar kullanırken 15 yaş üstü bireyler gençliğin verdiği coşku ve heyecanla daha havalı ve canlı renk ve modelleri tercih etmektedir.

Genç odalarındaki duvar resimleri ve kağıtları genellikle son model araba ve hayranı olduğu sporcu, sanatçı veya oyuncu portesiyle kaplar. Birey gençliğin verdiği hiperaktiflikle bu ve benzeri oluşumlara yönelir, genç odası düzenlenirken gençliğin verdiği heyecanı ve aksiyonu yansıtmak muhakkaktır. Genç odasının eşyaları da yine ihtiyacına yönelik olmalıdır, örneğin yatağı tuttuğu takımın nevresimi ve yastığıyla, bilisayara ihtiyacı olduğu için daha canlı bir bilgisayar masası olmalıdır.

Canlı masa günümüzün sade ve klişeleşmiz düzeninden uzak aynı zamanda kitapları için kitaplık barındırmalıdır. Ayrıca kitaplığı oldukça geniş tutulmalı her türlü kitap, dergi cd ve benzeri için uyumlu olmalıdır. Bir önemli hususda odanın oldukça geniş olması gerekir çünkü; birey gençtir ve oldukça hareketlidir. Bireyin hareket alanını kısıtlamamak, bireyin gelecek yaşantısı için oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki kişinin bulunduğu ortam gelecek yaşamı için bir kopya niteliği taşır. Özellikle ortam sakin olmalıdır sonuçta bireyin rahat kitap okuyabileceği ve ders çalışabileceği bir ortam yaratmak yine bireyin gelecek yaşantısı için son derece önemlidir.

Genç odası tasarımı için alanında uzman kişilerve bu işin okulunda eğitim almış kişilere danışmak oldukça gereklidir. Kişi nihayetinde oda dekorasyonu için kendi düşüncesini yapıcaktrır. Şu da bir gerçektir ki kişi, kendisi için hangi ortamda nasıl rahat edebileceğini kendisi karar vermesi daha doğru bir davranış olucaktır.

CEVAP VER