Daha Düzenli Bir Mutfak için Öneriler

0
70

Derli toplu bir mutfağa sahip olmak için bazı yöntemleri uygulayabilmek önemlidir. Bir evde en çok eşya mutfakta bulunduğu için düzen konusunda da en çok sıkıntı yaşanan alan burasıdır diyebiliriz. Düzenli bir mutfak için öneriler arıyorsanız aşağıdaki tavsiyelere göz atabilirsiniz.

Mukavvadan Kutucuklar Yapabilirsiniz

Özellikle patates ve soğan gibi yiyecekler için hava almalarını sağlayacak mukavvadan kutucuklar yapılıp bir çekmecenin içine yerleştirilebilir. Böylece yiyecekler ayrı ayrı kutucuların içinde duracak, toz ve toprakla etrafı kirletmeyeceklerdir.

Kapları Yatay Olarak Yerleştirin

En çok düzen bozan durumlardan birisi de almak istediğiniz bir kap için diğerlerini de çıkartmak zorunda kalabilmenizdir. Kapları yatay olarak yerleştirirseniz bu sorun ortadan kalkacaktır.

Pratik Ek Raflar Kullanın

Ne kadar fazla raf olursa mutfağınız o kadar düzenli olacak ve zor dağılacaktır. Dolaplarınızın içine mümkün olduğunca raf yerleştirin.

Askılar Kullanın

Mutfakta yerden tasarruf etmek düzeni sağlamanız için size yardımcı olacaktır. Kapı arkalarını, mutfak duvarlarını, dolap kapaklarını askılıklarla değerlendirmeniz mümkündür. Mesela bir panoya kancalar çakarak duvara asabilir ve kupalarınızı buraya dizebilirsiniz.

Baharatlıkları Pratik Şekilde Saklayın

Mutfağımı nasıl düzenleyebilirim? Baharatlıklar en sık kullanılanlar arasında yer alırlar dolayısıyla mutfağınızdaki dağınıklıkta büyük rol oynayabilirler. Baharatlıkları dönen bir tepsinin içinde saklarsanız gerektiğinde dolapta rahatlıkla döndürebilir; düzensizliği önlemiş olursunuz. Bir başka yöntem de mıknatıslı baharatlıklar kullanmaktadır. Küçük mıknatıslı baharatlıkları buzdolabınızın kapağına asabilirsiniz.

Düzenleyicilerden Yararlanın

Abur cubur seviyorsanız ve mutfağınızda bunlardan bolca varsa dolap içi düzenleyicileri sayesinde daha derli toplu bir alan yaratabilirsiniz.

Buzdolabı Sepetlerini Kullanın

Buzdolapları en çok dağılan yerlerden biridir. Birçok buzdolabı sepeti kullanmanız bu karmaşıklığı azaltacak, neyin nerede olduğunu daha rahat görebileceksiniz.

Şeffaf Kap ve Kavanozlardan Faydalanın

Bakliyatlar ve kuruyemişler mutfak dağınıklığına sebep olan oldukça etkili olan yiyeceklerdir. Bunları mutlaka şeffaf kap ve kavanozlarda saklayın.

Sık Kullanılanları Göz Önünde Bulundurun

Az kullandığınız takımları, makineleri ve eşyaları üst ve arka raflara koymanız düzeni sağlamanız adına faydalı olacaktır. Daha sık kullandıklarınızı ise gözünüzün önünde ve kolayca ulaşabileceğiniz yerlerde tutun.

Bitki Çayları için Ayrı Bir Çekmece Kullanın

Mutfak Düzenleme İpuçları sık ve çok çeşitli bitki çayları içiyorsanız bunlar için küçük bölmelerle ayrılmış bir çekmece kullanmanız pratik olacaktır.

CEVAP VER