Çocuk Odalarınızı Onlar İçin Uygun Renklerle Donatın

0
12

Hemen her gün bir yerlerde bir şekilde maruz kaldığımız renkler, bize alttan alta farklı mesajlar ya da duygu dünyalarımız için farklı bir şeyler anlatırlar. Biz fark edemezsek de renkler kimi zaman metabolizmamızla kimi zaman da psikolojimizle oynarlar.

Örneğin kafeteryalar ya da restoranlar genellikle kırmızı, turuncu ve koyu sarı gibi renklerle döşenir. Bunun nedenini hiç merak ettiniz mi? Kafeterya ve restoranlar yemek yediğimiz mekanlardır. Tabii ki böyle mekanların bizi tok hissettirecek renklere büründürülmesi işletme sahiplerinin pek de tercih edecekleri bir durum değildir.

İşte tam da bu nedenle kendimizi toksak bile aç hissettirecek kırmızı, turuncu ve parlak sarı renkler kafeterya ve restoranların genelinde kullanılır.

Çocuk odalarını döşerken de renklerin diline, çocuğa ileteceği gizli mesajlara dikkat etmekte fayda vardır. Çünkü biz fark etmesek de tıpkı her insanın renklere olan tepkisi nasıl aynıysa her çocuk da odalarındaki bu renklerden aynı şekilde etkilenir.

Örneğin kırmızı renkli bir odaya sahip çocuklar daha asabi, hırçın olur. Çünkü kırmızının içteki duyguları daha fazla harekete geçirme özelliği çocukların duygu dünyalarını da olumsuz etkiler. Bunun gibi “sıcak renkler” olarak da tabir edilen kırmızı, siyah, kahverengi gibi renkler çocuk odaları için önerilmez.

Çocuklarınız için Pastel Tonları Tercih Edin

Çocuklarınızın daha sakin, dingin, huzur dolu ortamlarda büyümesini istiyorsanız odalarında “soğuk renkler” olarak da bilinen yeşil, mavi, gri, limon sarısı gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda doğanın rengi olan yeşil ve mavi gibi renkler, huzuru, refahı, güveni simgelerken çocuklarınıza da bu duygu geçişlerini sağlayacaktır.

Çocuk odaları için gri ve beyaz da hem odanın daha sakin ve düzenli, hem de sade görülmesini sağlayacaktır. Bu tür pastel renklerin arasına küçük renklendirmeler katmak çocuğun o masum ama bir o kadar da eğlenceli dünyasına küçük dokunuşlar katacaktır.

Gri ve beyaz renklerle boyanmış bir odada gökkuşağı renklerinin dekoratif birkaç objede kullanılması ya da pastel tonlarda gökkuşağı ve bulutların tavandan sarktığı bir çocuk odası, miniklerin keyifle zaman geçirip, huzurla uyuyabilecekleri mekanlar sağlayabilir.

CEVAP VER