Çocuk Odalarında Mutlaka Bulunması Gereken Mobilyalar

0
22

Çocuk odası planlanması en zor odalardan biridir. Genelde ebeveynler çocuk odası yaparken veya bir mobilya alırken bunun ile ilgili çocuğuna danışmadan mobilya alımı gerçekleştirir. Aslında burada önemli olan noktalardan birisidir çocuğun fikrini almak. Odadaki eşyalara eğer çocuk karar verirse odasını daha çok sevecek ve benimseyecek, vakit geçirmekten keyif alacaktır.

  

Tabi ki çocuk büyüdükçe ihtiyaçları ve zevkleri değişmektedir. Bu nedenle yapılması gereken çocuğun gerçekten benimseyerek almak istedikleri eşyayı alarak çocuğun zevkine göre mobilya seçilmesidir. Beğendikleri mobilyayı ebeveynler muhtemelen beğenmeyeceklerdir. Çünkü çocukların genelde tercihleri çizgi film karakterleri ya da o dönemde erkek çocuklarında olan araba sevdası veya kız çocuklarında olan Barbie bebek sevdası büyük bir etkendir. Yataklarına hatta nevresimlerine kadar çizgi film karakteri seçmeleri olağandır ve ebeveynler bundan pek hoşlanmasalar da çocuk istediği için evet demek durumunda kalacaklardır. Tabi ki çocuk odalarından farklı olmak üzere bebek odaları hazırlamak daha kolay olacaktır. En az eşya ile hazırlamanız yararınıza olacaktır. Bebek odası hazırlama blog üzerinden takibini gerçekleştirebilirsiniz isterseniz.

Çocuk odası tasarlamak sadece o odada yatak, dolap veya halı olması değildir. Çocuğun odası bir ebeveyn odasından da belki daha çok önemsenmesi gereken bir meseledir. Özellikle gelişme çağında olan bir çocuğunuz var ise hem hayal dünyasının gelişimi hem fikir gelişimi için yatak ve dolaptan daha farklı eşyalar ile çocuk odası tasarlanabilir.

Tabi ki bebek odasında olması gerekenler ile çocuk odasında olması gerekenler farklılık gösterecektir. Buna göre bir seçimde yapmak da gerekebilir. O yüzden bebek odası tasarlarken daha az eşya seçimi sağlayabilirsiniz.

İsterseniz kendi yatak odanızda bebek köşesi ile de bu durumu biraz askıya alabilirsiniz.

Çalışma Masası

Bir çocuğun çalışma masası olması hem ders çalışma şevkine sebebiyet verecektir hem de salon, mutfak gibi aile içerisinde ders çalışmak zorunda olmayan bir çocuk yetiştirmeye yardımcı olacaktır. Çocuklar genelde ailelerinde teşvikiyle salon ve mutfak gibi yerlerde sesli ortamlarda ders çalıştırılıyor hatta bu çocuklardan başarı bekleniyor. Çocuğun ders çalışması için sessiz bir ortam ve bir masa tüm ihtiyacını karşılayacak gerekirse sizden de yardımcı olmanız için destek isteyecektir.

Kütüphane

Çocuğunuzu yaşı 6’dan küçük bile olması gereken bir mobilyadır. Çocukların kitapları için ayrı bir kütüphane kurulmalı mümkünse çocuğunuza okuduğunuz masal kitapları veya hikaye kitaplarını kapsayacak bir şekilde kütüphane oluşturulmalıdır. Kendiniz okumuyor olsanız bile çocuğunuza bu sevgiyi aşılamanız ilerde sevgi dolu, vicdanlı, hayal dünyası geniş ve yaratıcı çocuklarınızın olmasına yarayacaktır.

Bir Gardırop

Çocuğunuza hem çocukluk dönemini hem ergenlik dönemini kapsayacak bir dolap alarak ileriki dönemler içinde rahatça kıyafetlerini koyabileceği bir dolap almanız çocuğunuzun yararına olacaktır. Büyükçe bir dolap alınması hem çocuğunuzun ileriki senelerde dolap ihtiyacını da karşılayacaktır.

Renkli bir Oda

Çocuğunuz sevdiği renkleri kapsayan yatak, gardırop, halı gibi mobilya ve dekorlardan oluşan bir oda hem çocuğunuzun ilgisini odasına çekecektir hem de ileriki dönemler için de kullanması rahat olacaktır.

Sizde çocuğunuz cümlelerine kulak vererek güzel bir oda tasarlayabilirsiniz.

CEVAP VER