Çatı Dublekslerinde Mobilya Kullanımı İçin Öneriler

0
34

Çatı dubleksleri, özellikle de filmlerde gördüğümüz o muhteşem dizayn edilmiş evlerden esinlenerek tercih edilen evlerdir. Ancak içine girdiğiniz zaman, eşya koysanız küçük kaldırsanız boş gözüken bu çatı katları için aslında dekorasyon ve mobilya kullanımı oldukça basit. Birkaç küçük hile ile çatı dublekslerinizi muhteşem mekanlar haline getirebilirsiniz.

Takımları Unutun

Çatı dubleksleriniz için mobilya takımlarını unutun. Çatı katları tamamen sizin hayal gücünüz ile tasarlanmak için varlar. Ayrı ayrı seçeceğiniz parçalar ile bir takıma bağlı kalmadan, eğimli tavana ve küçük bir alana en uygun parçaları seçebilirsiniz.

Gömme Dolarları Unutmayın

Çatı katlarında ihtiyacınız olan şey, daha fazla yerdir. Bu nedenle gömme mobilyaları tercih edin. Dolap için harika bir fikir olan bu tarz mobilyalar, kitaplık ve benzeri alanlar için de yaratıcı bir fikir olabilir.

Doğru Işık Seçimi

Çatı katları genellikle küçük pencereli ve çok ışık almayan yerlerdir. Bu nedenle ışık seçimi de mobilya seçimi kadar önemlidir. Koyu renk çatıyı aydınlatmanın en doğru yolu parlak ışıklar seçmektir. Özellikle beyaz ve açık mavinin büyüsü, koyu renkler üzerinde harika duracak ve odaya canlılık getirecektir.

Sıcak ve Soğuğa Dikkat Edin

Çatı katlarının en büyük negatif yanı kışın soğuk, yazın sıcak olmasıdır. Bu nedenle yalıtım konusu da, mobilya kadar önemlidir. Muhteşem bir mobilya tasarımı yaptığınız odanız, mevsimsel geçişlerde sizin için cehennem olabilir. Bu nedenle profesyonel bir yardım alarak çatı izolasyonunu mutlaka güçlendirin.

Çatı Camlarına Mutlaka Göz Atın

Çatı katlarınızda açılmış bir veya iki cam sizin için yeterli olmayabilir. Özellikle kış ve bahar aylarında odanıza giren güneş sizi canlandırmaya yetecektir. Bu nedenle çatılardan açılan camlar, odanıza direkt güneş ışığı girmesine yardımcı olacaktır. Bu modellere göz atmayı sakın unutmayın.

Odanızda daha fazla yer açmak için tasarım mobilya seçeneklerini inceleyin. Çatınızın eğimli olmasından dolayı, büyük ve tavana kadar uzanan eşyalar yerine daha minimal ve eğimli parçaları tercih etmeye dikkat edin. Duvarlara asacağınız tablo ve resimler ile odanız bambaşka bir yere dönüşecektir.

CEVAP VER