Çalışma Odası Hangi Renklere Boyanmalıdır?

0
417

Evimizin duvarlarının sahip olduğu renkler bizler üzerinde etkili olmaktadır. Etkili olduğu bu durum ruh halimizde gözle görülmektedir.

Bu nedenle çocuklarımızın veya çalışma odasına ihtiyaç duyan bireylerin odaları ruh hallerini olumlu etkileyecek renklere boyanmalıdır.

Çocuklarımızın genelde yatak odası çalışma odası olmakla beraber bu iki mekanın ortak alan renklerine boyanması daha sağlıklı olacaktır. Renklerin insan üzerindeki etkisi birçok araştırma ile ortaya konmuştur.

Kısa bir araştırma yaparak çocuklarımız için ve çalışma odası bulunan yetişkinlerin üretkenliğini arttıracak renkleri kolay bir şekilde öğrenebiliriz. Şimdi hep beraber alt başlığımız aracılığıyla bizlere çalışma odasında olumlu etki bırakacak renkleri tanıyalım.

Hangi Renkler Çalışma Odasında Kullanılmalı

Renklerin psikolojik etkisi yukarıda da bahsi geçtiği üzere gözle görülmektedir. Renklerimiz denildiği zaman mavi renkle yazımıza devam edelim. Mavi renk insan üzerindeki üretkenliği arttıran bir renktir.

Çalışma odası üretkenliğin zirveye ulaştığı bir mekan olduğu için mavi renk ile boyanabilir. Tek bir mavi ton kullanmak yerine çalışma köşemizi diğer duvarlardan daha farklı kısacası biraz daha koyu ve doygun maviye boyayabiliriz.

Yeşil renkte soğuk renkler olarak bir gruplandırma yaptığımızda bu gruba giren bir renktir. Yeşil renk insana huzur verir. Huzurun bulunduğu ortamda düşünsel faaliyetler artış göstermektedir.

Uygun yeşil tonu için internet üzerinden araştırma yapmalıyız ki doğru ruh halini yakalayabilelim. Sarı renk bizim için enerji veren renk olarak tanımlanabilir. Bu tanımlama için herhangi bir araştırmaya gerek duymadan sonuca ulaşmak mümkün. Sarının sağlamış olduğu enerji ile çalışma odası için gerekli enerji depolanmış olacaktır.

Şu ana kadar saydığımız renklerden içinize sinmeyen ve benim zevkime uygun bir renk yok diyen bireyler için kısa bir internet araştırması amaca ulaşmalarına katkı sağlayacaktır. Şimdi hep beraber renklerimizi sağlık konusu ile birleştirelim.

Renkler Sağlığımızı Tehdit Etmesin

Renk seçimi yukarıda saydığımız etkilerin dışında kişiye göre farklı etkilere de sahip olabilir. Ruh haline etkilerinin yanı sıra çalışma odası için sağlıklı renkler dediğimiz zaman farklı bir bakış açısı ile vücut sağlığımız aklımıza gelmeli.

Çalışma odamız için kullanacağımız boyanın sağlığımızı tehdit etmesini istemiyorsak eğer kalite kontrolünün yapıldığı belli olan ve bu simgeleri taşıyan boyalar tercih edilmeli. Ayrıca bilinmiş markalar tercih etmekte farklı bir yol olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz