İlham Verici Çalışma Oda Tasarımları

0
108

İnsan gerek okul yaşamında olsun gerekse iş hayatında olsun başarı ve başarısızlığın en önemli faktörlerindendir çalışma odasının durumu. Peki, verimli bir gelecek ve iş için çalışma odası nasıl olmalıdır?

Uzmanlar ve bilir kişiler bu işin ehemmiyetini bildiğinden çalışma odası tasarımları hakkında önemli açıklamalar yapmışlardır, bilir kişiler çalışma odaları hakkında oldukça sade, gözü yorucak ayrıntılardan, gereksiz eşya veya objenin olmaması konusunda hem fikir olmuşturlar. Çalışma odası dekorasyonu nasıl olmalıdır? Bu sorunun cevabı oldukça açıktır ve alanıda uzman kişilerinde söylediği gibi sade, açık ve gözü dinlendiren renkler kullanılmalı, mobilya seçimide çok süslü ve abartılı olmamalıdır; çünkü çalışan kişi çalıştığı konuya odaklanmalı ve başka şeylere odaktan kaçınmalıdır, dekorasyonun önemi burda ortaya çıkıyor.

Dekorasyon çok ince bir iştir ve bu işi de uzman kişiler yapmalıdır. Çalışma alanının her yeri değerlendirilmelidir, değerlendirme işlemi yapılırken mekanın herbir köşesi ayrı ayrı değerlendirilmeli ve bu hususta kullanıma açılmalıdır. Dekorasyan işi için alanında uzman kişiler çağırılmalı ve iş ehline verilmelidir aksi durumlarda ise işi bilmeyen kişiler dekorasyon işine girerse mekan verimli bir çalışma ortamına dönüşmez. İşinde başarılı olan birçok iş adamı, bilim adamı ve siyasetçiler başta olmak üzere çalışma odalarına bakıldığında hep bir sadelik mevcuttur ve ayrıntıdan kaçınılmıştır.

Çalışma odasında yine öyle bir ayrıntı daha vardır ki yine çok kişi tarafından göz ardı edilir; halbu ki çok önemli bi konudur ve asla göz ardı edilecek bi konu değildir; çalışma odası duvar kağıtları. Dekorasyonun ne olduğunu bilenler ve çalışma ortamının önemini bilenler bu konun da ne kadar hassas olduğunu bilir. Çalışma odası duvar kağıdı rengi seçerken yine dinlendirici ve sade renkler seçilmelidir. Örneğin pudra rengi, beyaz,yeşil ve krem rengi gibi renkler seçilmeli, siyah, kahverengi, kırmızı, turuncu, mor ve benzeri patlak ve cırtlak renklerden uzak durulmalıdır.

Verimli çalışma ortamlarının yaratılması için ortamın olabildiğince sade ve dinlendiren bir havası olması gerekir. Kişi çalışma odasında kendini olabildiğince rahat hissetmeli ve gerekirse dinlenebileceği ortamında bulundurulması gerekir.

CEVAP VER