Büyük Pencereli Evler için En Güzel Dekorasyon Önerileri

0
151

Evimiz saatlerimizi geçirdiğimiz, en kişisel ve özel alanlarımız. Pencereler ise evlerin kritik bölümlerindendir diyebiliriz. Pencereler ev ferahlığı ile yakından ilgilidir. Özellikle pencerenin boyutu evin ferah olmasına direk etki eden bir etmendir.

Perde seçiminde stor kullanılabilir; fakat tavandan tabana full perde özellikle isteyenler vardır, bu şekilde daha modern ve bütün bir görüntü sağlayabilirsiniz.

Boydan boya pencerelerinizin önüne minder köşesi hazırlayabilirsiniz. Söz gelimi eğer evinizi beyaz ağırlıklı döşediyseniz pencere önüne renkli yastıklar ile bir minder köşesi hoş olabilir.

Yine pencere önüne tıpkı minder köşesi gibi sedir ya da ufak koltuk koyarak bir oturma alanı planı güzel olabilir.

Pencerelerin boyutu dışında, tasarımı ve ergonomisi de çok önemlidir özellikle yeni yapılan villa ve rezidanslarda bu tür özellikler düşünülmektedir. Söz gelimi genellikle rezidanslarda pencereler yarım açılır ya da açlıma aparatı yoktur. Bu tür büyük pencereleri açtırmak için yetkililerden tavsiye almanız gerekebilir. Yine bu tür binaların pencerelerinde ekstra koyu bir filtre vardır. Bu tarz filtreler oturanlar için büyük bir rahatlıktır hem güneşin rahatsız edici etkisini filtreleme açısından hem de mahremiyet açısından.

Mutfakta, yine büyük pencereniz ile lavabo ile bitişik olursa mutfakta vakit geçirirken bir yandan da penceren dışarı bakmanın keyfini yaşabilirsiniz.

Yatak odasında, eğer imkan varsa yatağın başının olacağı duvarı ile pencerenin olduğu duvar karşılıklı olmalı böylece günün sonunda son gördüğünüz şey manzara olabilir.

Yine bir öneri olarak, pencerenin olduğu duvarın karşı tarafına televizyon, laptop gibi ekran aparatı olan cihazları koymamaya özen gösterirseniz gündüz vakti cihazlar çalışırken perde kapamak zorunda kalmazsınız.

Köşe duvar boyu büyük pencereleriniz varsa önünde yemek masasında olduğu bir ‘L Tipi’ koltuk takımı kullanabilirsiniz.

Enteresan bir fikir olarak pencere önünü bilerek boş bırakabilirsiniz. Böylece zaten doğal olarak güneş ışığını tam manasıyla aldığından sadece psikolojik bir ferahlık değil sağlık açısından da fayda sağlayacaktır. İmkan dahilinde ise büyük pencerelerinizin bir tarafını boş bırakarak güneşi evinize alınız.

CEVAP VER