Bitkiler Salon Dekorasyonunuzda Nasıl Yer Bulmalı?

0
10

Günün yorgunluğunu attığınız nadide yaşam alanınızdır salonunuz. Bu yüzden de salonunuzu güzel dekore etmek istersiniz. Bunun için illa ki gösterişli aksesuarlara ihtiyacınız olmayabilir. Doğanın bize sunduğu bitkiler ile salonunuzda hoş ve natürel bir ambiyans sağlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ise yapacağınız doğru ve yeterli bitki seçimidir zira bitki kullanacağım derken eviniz bir botaniğe dönebilir veya bazı haşeratlarla karşılaşabilirsiniz. İşte size salonda çiçek dekorasyonu hakkında bazı tüyolar:

Büyük Bitkileri Kullanırken Genel Dekorasyonla Ahenk Sağlanmalı

Uzun boylu ve büyük yapraklara sahip bitkilere salonunuzda yer vermek istiyorsanız elbette ki saksıları da büyük olacaktır ve de dikkat o yöne doğru çekilecektir. Bu sebeple çok şık durmayan plastik saksılardan ziyade mobilyanız ile uyumlu şık saksılar tercih etmelisiniz. Büyük salon bitkileri, hasır örgülü veya ahşap görünümlü saksılarda hoş duracaktır hele ki kahve tonlarında mobilyalarınız varsa.

Salonda Çiçek Nereye Konulmalı?

Uzun boylu bitkilerden bahsettik. Eğer eviniz alçak tabanlıysa uzun bitki kullanmak salonunuza biraz boğucu bir hava katabilir. Bununla birlikte küçük çiçeklerle de güzel bir dekorasyon sağlayabilirsiniz. Çiçeklerinizi gözü yormayacak, dikkat dağıtmayacak şekilde konumlandırmalısınız. Salonun her tarafına yaymak yerine salonda çiçek köşesi oluşturmak daha güzel bir görünüm sağlayacaktır. Bazı bitkiler güneşi severken bazıları sevmez, buna göre konumlarını iyi ayarlamanızda fayda var.

Yeni Bir Hobi Olabilir: Teraryum Akvaryumu

Salonunuzda bitki kullanırken bunu daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Piyasada yüksek fiyatlarla satılan “Teraryum akvaryumları” nı düşük bir bütçeyle yapabilirsiniz, üstelik sizin tasarımınız olacak. İhtiyacınız olan şeyler cam bir fanus, irili ufaklı taşlar, torf toprak, büyümesi yavaş olan bitkiler ve zevkinize göre süslemeler. Bizden tavsiye, minik kaktüsler bu fanusların içinde çok hoş duruyor. Radyasyonu absorbe etmek gibi bir özelliğe de sahip kaktüsler. Teknolojik aletlerin yaydığı radyasyonu kaktüs kullanarak indirgeyebilirsiniz.

Göze Hitaben Zarif Orkideler

Biraz cep yakıcı fiyatlara sahip olsalar da orkideler düzgün bakıldığı sürece uzun süre göz zevkinizi doyurabilir. Birçok tablodan daha güzel çeşit çeşit renklerdeki orkideler evde canlı çiçek dekorasyonu için mükemmel bir seçim olacaktır.

Rahatlamak için doğaya gitmenize gerek yok, siz onu evinizde ağırlayın. Bitkiler ruhunuza da iyi gelecek.

 

CEVAP VER