Bebek Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
144

Bebekler, dünyaya geldiklerinde aileye yepyeni bir soluk gelir. Onların güvenliği, sağlığı ve mutluluğu için herşeyi deneyen ve uygulayan ebeveynler, bebek odaları için de oldukça titiz davranmalı ve dikkat edilmesi gereken unsurları dekorasyon sırasında göz önünde bulundurmalılar. Bu unsurlar bebeklerin sağlığı ve mutluluğu açısında önemli olup genellikle bebek doğmadan önce uygulanmış olmalıdırlar.

Mutlaka Güvenlik Önlemleri Almalısınız

Bebek odalarında ve ilerleyen yıllarda evin tüm bölümlerinde güvenlik önlemleri almalı ve bu önlemleri duruma göre arttırmalısınız. Evdeki prizlere takılan koruyucu kapaklar ya da bebeklerin elllerinin takılabileceği dantelli yatak örtüsü gibi kullanımlardan kaçınmak basit güvenlik önlemlerinden bazılarıdır.

Metalden Uzak Bir Bebek Odası Tasarlamalısınız

Birçok araştırma gösteriyor ki metal malzemeler insanları olumsuz yönde etkilemekte ve manyetik alan üretmektedir. Bu nedenle bebek odası dekorasyonunda mobilyalardan oyun alanlarına ve küçük aksesuarlara kadar metal ürün almamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca metalden yapılan eşyalar manyetik alan sebebiyle bebeklerin uyku düzensizliklerini de beraberinde getirmektedir.

Pastel Renklerden Oluşan Odalar Yaratmalısınız

Pastel renkler bebekleri sakinleştererek odaya ferah bir görünüm kazandırmaktadır. Bu nedenle duvarlarda ve odanın genelinde mavi, yeşil ya da fildişi gibi pastel renkler kullanılmalıdır.

Bu tarz pastel bir bebek odasına sahipseniz canlı renkte birkaç obje ile odayı hareketlendirebilirsiniz. Bebeklerin ilgisini çeken tavan aydınlatmaları ya da tavan süsleri de bu tarz pastel odalarda oldukça hoş bir görünüm oluşturmaktadır.

Halı Seçerken Dikkatli Olmalısınız

Öncelikle tahta yerine parke zemin kullanmalı ve ardından halı kullanıp kullanmayacağınıza karar vermelisiniz.

Çünkü halı tüm tozları ve organizmaların yuvası konumundadır ve günler geçtikçe alerjik bir reaksiyona sebep olabilmektedir.

Bu nedenle sadece laminant ya da parke zemin kullanabilir ve halı kullanımından vazgeçebilirsiniz. Ancak sıcaklık ve görünüm itibariyle halı kullanmak isterseniz yumuşak, kolay temizlenebilir halılar seçmelisiniz.

Bebek Odalarında Aydınlatma

Mümkün olan en yumuşak aydınlatma türünü seçmeli ve güneş ışığından en çok yararlanılan alanları bebek odası için tercih etmelisiniz.

Özellikle tavan aydınlatmaları seçilmeli ve floresan gibi güçlü aydınlatmalardan bebek odalarında kaçınılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz