Banyolarda Bitki Kullanımı

0
202

Aksesuar kullanımı olmayan sade banyoları daha pozitif bir hale getirmek için yapilabilecek yöntemlerin arasında bitki kullanımı gelmektedir. Az ışıklı veya ışıksız ortamlarda yetişebilen doğal bitkilerin yanı sıra banyo yapay çiçekleri de banyolar için oldukça uygundur. Farklı modellerdeki ve renklerdeki saksılarla bu görüntü daha da güzelleştirilebilmektedir.

Banyo için En Uygun Bitkiler

Banyoda kullanılabilecek en uygun bitkiler arasında öncelikle ışık istemeyen bitkiler gelmektedir. Bu bitkilerin içinde aloe vera, Çin herdem yeşil, açelya, bambu ve ficus benjamina türü gelmektedir.

Aloe vera bitkisi ortam farkı gözetmeksizi her yerde yaşayabildiği için banyolar için oldukça uygundur. Çin herdem yeşil bitkisinin yaprak dökmemesi ve gölgeli ortamları sevmesi banyo için onu ideal bir bitki yapmaktadır. Açelya çiçeği de yeşil yapraklarının dışındaki renkli görüntüsüyle ve yaydığı güzel kokuyla banyolar için doğru bir tercih olacaktır. Yalnızca bu bitkinin az bir ışık görmesi gerekmektedir.

Bambu bitkisi ise verdiği tropikal havayla ve uzun bir görüntüye sahip olması sebebiyle banyoya natural bir hava getirecektir. Bambuların hem uzun vazolarda hem de saksılarda yetiştirilebilmesi onun tercih sebebi olması için öenmli bir faktördür. Ficus benjamina bitkisi ince yapraklı ve gür bir görüntüye sahiptir. Minimalist saksılarda ve dekoratif ürünlerin içinde yetişebilen bu bitki, kapalı mekanlardaki yoğun havayı temizleyebilmesi açısından tercih sebebi olabilir.

Yapay Çiçeklerin Banyoda Kullanımı

Banyo için yapay çiçekler tek başına veya kalabalık bir şekilde kullanılabilmektedir. Banyonun rengine, kullanılan eşyalara ve tarzına göre bu bitkilerle değişik tercihler yapılabilmektedir. Banyoda en şık görüntüyü verebilecek yapay çiçeklerin arasında beyaz gerbera, bal gülü, beyaz şakayık, dağ lalesi ve manolya bulunmaktadır. Her biri renkli bir görüntüye sahip olan bu bitkiler cam vazolarda daha şık bir görüntü sergileyecektir.

Bitkileri Kullanırken Farklı Bir Görüntü Yakalayabilmek için

Banyosunda yeni nesil ve renkli tasarıma sahip olanlar için bitkiler saksı vazifesi görebilecek ürünlerde yetiştirilebilir. Cam şişeler, tahta kutular, dekoratif kaplar hatta kumaş sepetler değişik bir görüntü yakalamak isteyenler tarafından tercih edilebilir. Yalnızca bir veya iki tane yapay çiçeğin bu ürünlerle birlikte kullanılması da modern ve şık bir görüntü sağlayacaktır.

CEVAP VER