Banyo Mobilyalarında Tik Ağacı

0
126

Son zamanlarda banyo ve bahçe mobilyalarında sıkça kullanılan tik ahşabı, özellikle Afrika’da yetişen ve içinde bulunan yağ sebebiyle oldukça dayanıklı bir ağaç çeşidinden üretilmektedir. Nadir olup çok az ülkede (Endonezya ve yakınlarında) yetiştirildiği görülmektedir.

Neden Tik Mobilyalar Tercih Ediliyor?

Teak olarak da isimlendirilen bu ağaç, yıllarca yıpranmayan ve hava koşullarına dayanıklı bir ağaçtır. Bu özelliklerinden dolayı su ile temas olunan yerlerde kullanılan mobilyalarda kullanılmaktadır. Ayrıca teak ağacı malzemesi yat ve teknelerde de kullanılır. Suyu emmediğinden ve çeşitli haşereleri barındırmadığından da bahçe mobilyası ve banyo mobilyası olarak tercih edilmektedir.

Yapısındaki yağdan ve sık dokusundan dolayı banyolarda uzun süreli mobilya olarak rağbet görmektedir.

Mobilya Alırken Neye Dikkat Edersiniz?

Banyo ya da bahçe mobilyası alınırken nelere dikkat edersiniz? Öncelikle dayanıklı olması mı yoksa şık bir görüntü mü? İşte bu ikisini sunan bu tik mobilyalar bahçe dizaynı ya da yeni banyo tasarımlarınızda listenizde bulunması gereken parçalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu tik mobilyaların diğer bir özelliği de paslanmamasıdır. Özellikle banyoda en sık karşılaştığımız sorunlardan biri, mobilyaların suyla teması halinde paslanıp çürümesi ve sonra kısa bir zaman da kullanılmayacak hale gelmesidir. Buna ayıracak ne zamanımız ne de bütçemiz vardır. Evimizde en çok zamanı geçirdiğimiz alanlardan biri olan banyolar için mobilya seçiminde özellikle titiz davranırız. Bu zor seçimde de uzun süre memnun kalmak isteriz.

İşte bu noktada uzun vadeli dayanıklı ve şık mobilyalar istiyorsanız bu yazıdan faydalanabilirsiniz. Tik mobilyaları sizlere uzun süreli mobilyalar sunmaktadır.

Bu mobilyaların ömrünü uzatmak için bir bezle tik yağını mobilyaya yedirmek gerekmektedir. Uzun zaman sonra yıprandığını düşündüğünüz tik mobilyaları için de yüzeylerini tik yağı ile yağlayarak yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Tik yağını piyasa da rahatlıkla bulabilirsiniz. Tik ağacının kendi doğasından dolayı bahçe ve balkon mobilyası olarak kullanıldığında gri renge dönüşebilmektedir. Yağlandıktan sonra yeni haline dönüşmektedir.

Siz de doğallığı evlerinize taşıyıp doğa ile bütünleşebilirsiniz. Bunun için tik ağacından harika tasarımlarla üretilen mobilyalara bir göz atmalısınız.

CEVAP VER