Balkonuna Doğayı Getirmek İsteyenlere Bitki Önerileri

0
46

Yaz mevsiminin bitip sonbaharın gelmesiyle yavaş yavaş evlerinize kapanmaya başladınız. Yemyeşil parklara ve bahçelere veda zamanı geldi. Ne varki eğer evinizde minicik de olsa bir balkonunuz varsa buraya parkın yeşilliğini, bahçenin tazeliğini getirebilirsiniz. Dilerseniz dikeceğiniz çiçekli bitkiler, dilerseniz de ekeceğiniz sebzelerle balkonlarınızı şenlendirebilir, doğanının keyfini balkonunuzda ve dolayısıyla evinizde yaşayabilirsiniz.

Balkonunuzda doğayı yaşamak için öncelikle balkonunuzun hangi yöne baktığı, açık mı kapalı mı olduğu önem taşımaktadır. Balkonunuz kapanabilir bir balkon ise bitki yetiştirme konusunda daha şanslı olduğunuzu ifade edebiliriz. Balkonunuzun yönüne ve tipine göre yetiştirmek istediğiniz çiçek veya başka bitkilere karar verebilirsiniz.

Balkonunuzda Hangi Sebzeler Yetiştirilebilir?

Balkonunuzda sebze yetiştiriciliğine başlamadan önce sebzeleri ekeceğiniz saksı ve toprağı hazır etmeniz uygun olacaktır. Sebzeleriniz için terra cotta türü büyük dikdörtgen saksılar daha sağlıklı olmakla birlikte onları diktörtgen plastik saksılara da ekebilirsiniz. Bu saksıların içine hazır alacağınız torf türü toprağı doldurup ekimi bu toprağa yapmanız güzel sonuç verecektir. Zira steril olan bu torflarda, bahçe toprağında yaşayan zararlı böcek ve ot bulunmamakta ve sebzeler bu sayede daha sağlıklı gelişmektedir. Saksı ve toprağınızı hazırladıktan sonra sonbaharda balkonunuzda hangi sebzeleri yetiştirebileceğinize karar verebilirsiniz. Aşağıdaki sebzeler sonbaharda ekime uygun ve size keyif verecek sebzelerdir.

Marul

Marul serin yerleri sever. Soğuğa kısmen dayanıklıdır. Marul tohumlarını yapı marketlerden veya seralardan temin edebilirsiniz. 2-3 ay gibi bir süre içinde yetiştireceğiniz marullarınız balkonunuzu yeşillendirecek, tazelikleriyle salatalarınızı daha leziz hale getirecektir.

Sarımsak

Hem sağlık açısından son derece faydalı olan hem de yemeklerinizi tatlandıran sarımsak kolay ve zahmetsiz yetiştirilebilen bir sebzedir. Eylül ayından itibaren Aralık sonuna dek ekebileceğiniz sarımsak dişlerini 3-4 cm derinliğe diktiğinizde kısa bir süre sonra yeşillenecek ve büyümeye başlayacaktır.

Tere 

Sıcak yaz ayları dışında balkonda da çok rahatlıkla yetiştirebileceğiniz bitkilerden biridir. Hoş kokusu ve baharatıyla yemeklerde kullanılan bu leziz otu Ekim ayından itibaren çok soğuk almayan balkonlarınıza ekebilirsiniz. Çok soğuklar tereye zarar verebileceğinden kapalı balkonlar daha uygundur. Çimlenene dek püskürtme yoluyla sulamanız gereken tereler için çimlenme döneminde streç filmle saksılarını kaplayarak sera etkisi oluşturabilirsiniz.

Biberiye

Balkonda biberiye ekmek için en uygun zaman yaz sonu veya sonbahar başıdır. Biberiye sadece mis gibi kokusuyla balkonunuzu süslemekle kalmaz, yemeklerinizde de tat verici olarak kullanabilir. Bunun yanı sıra biberiyenin yağı baş ve eklem ağrıları için iyi geldiğinden sağlık için de balkonunuza biberiyeye yer ayırabilirsiniz.

Ispanak

Dilerseniz balkonunuzda ıspanak da yetiştirebilmeniz mümkündür. Çok asitli olmayan toprağa Ekim ayından itibaren ıspanak ekmeye başlayabilirsiniz. Ektiğiniz ıspanakları aşırı soğuktan ve balkonunuz açıksa kar altında fazlaca kalmaktan koruduğunuz takdirde kış boyunca keyifle yiyebileceğiniz ıspanaklarınız balkonunuzu yeşillendirecektir.

Maydanoz

Balkonunuzda yetiştirebileceğiniz diğer bir sebze de maydanozdur. Dikdörtgen saksılarda çok kolay gelişir. Daha çok ılıman ve nemli ortamları sevmekle birlikte özellikle kapalı balkonlarda rahat yetiştirilebilirsiniz. Tohumdan ekimini yapabileceğiniz maydanozunuz 20-25 gün içinde çimlenecektir. Dileğiniz zaman koparıp kullanılabileceğiniz maydanozu yağmurlama metoduyla sulamalısınız.

Balkonunuzda Hangi Çiçekler Yetiştirilebilir?

Balkonunuzda sebzenin yanısıra rengarenk çiçekler de yetiştirebilirsiniz. Yazı geride bırakıp kışa yaklaştığımız bu günlerde soğuğu seven ve kış şartlarına dayanıklı çiçeklerin ekilmesi sonbaharda balkonlarınızı neşelendirecek, size mutluluk verecektir. Çiçeklerinizi de ekerken balkonunuzun konumu ve açık olup olmaması  önem taşımaktadır. Ayrıca çiçeklerinizi torfa veya temiz bir toprağa ekmeniz onların daha sağlıklı gelişmelerini sağlayacaktır. Sonbahar aylarında balkonlarınıza aşağıdaki farklı çiçekleri ekebilir, doğanın güzelliğini balkonunuza taşıyabilirsiniz.

Çuha Çiçeği

Hem açık hem de kapalı balkonlarda yetiştirebileceğiniz çuha çiçeği soğuklara karşı dayanıklı bir bitkidir. Gölgeli ve serin yerleri sevdiğinden balkonunuzun pek de güneşli olmayan köşelerindeki saksılara ekebilirsiniz. Sarı, kırmızı, mor, pembe, beyaz tonlarındaki farklı renkleri olan çuha çiçeği sizi hiç üzmeyecek, cıvıl cıvıl renkleriyle balkonunuzu neşelendirecektir.

Açelya Çiçeği

Sonbaharda balkonlarınıza ekebileceğiniz çiçeklerden biri de açelyadır. Direkt güneş ışığı almayan yerlerde sürekli çiçekli kalabilir. Ekeceğiniz saksının terra cotta saksı olması halinde kökleri soğuktan daha az etkilenerek -30 dereceye dek dayanacak ve renkli çiçekleriyle kışın da ruhunuza canlılık katacaktır.

Onbir Ay Çiçeği

Yılın çoğu zamanını çiçekli olarak geçiren bu bitkiyi balkonunuza sonbaharda ekebilirsiniz. Kırmızı, lila, mor, pembe ve beyaz renklerde çiçekleri olan bu bitkinin maksimum –12 dereceye kadar soğuya dayanıklı olduğunu göz önünde bulundurarak balkonunuza yerleştirmeniz gerekmektedir.

Siklamen Çiçeği

Balkonda yetiştirebileceğiniz ve dört mevsim yeşil kalan bir diğer çiçek de siklamendir. Havadar ortamlarda yetişen siklamen aşırı soğuklara dayanaklı olmadığından korunaklı bir köşeye dikilmelidir. Genelde fuşya rengi çiçekleri olan bu bitkinin açık pembe ve beyaz tonlarında da çiçekleri olabilir.

Kamelya Çiçeği

Sonbaharda doğayı balkonlarınıza getiren, doğanın huzurunu evinize taşıyan bir diğer çiçek de kamelyadır. – 20 dereceye kadar soğuya dayanabilen bu çiçeği, derin ve büyük toprak saksılarda ve asitli ve killi toprakta rahatça yetiştirebilirsiniz. Toprağı kurumadıkça sulanmaması gereken bu bitkiye dinlendirilmiş su vermeniz daha sağlıklı büyümesini sağlayacaktır.

CEVAP VER