Balkonlar Dört Mevsim Ayrı Güzel

0
22

Evlerin dış dünyaya açılan pencereleri balkonlar da özenle döşendiklerinde tıpkı diğer odalar gibi dört mevsim yaşanabilecek alanlar haline gelebilir. Küçük maliyetlerle dört mevsim yaşanabilen balkonlar yaratmak mümkün.

Balkonunuzda ister küçük bir botanik bahçesi isterseniz de beş çayları veya akşam yorgunluk kahvesi içebileceğiniz, huzur içinde kitabınızı okuyabileceğiniz, size tam bir kaçış alanı sağlayacak köşeler yaratabilirsiniz.

Öncelikle balkonları dört mevsimde de kullanabilmek için cam balkon sistemi yaptırmakta yarar var. Hem eşyalarınızı toz, toprak, yağmur ve çamurdan korumak hem de her gün temizlik derdini ortadan kaldırmak için cam balkon, dört mevsim de kullanılacak balkonlar için vazgeçilmezler arasında.

Eğer bu maliyeti karşılamak istemezseniz korniş yaptırıp güneşlik perdelerle de bir nebze olsun olumsuz hava koşullarından koruyabilirsiniz balkonunuzu.

Balkonda Bir Bahçe Mi Köşe Mi İstediğinize Karar Verin

Etrafını kapattıktan sonra balkonunuzu yaşanabilir bir hale getirmek biraz da hayal gücünüze kalmış. Örneğin sentetik çim halıyla kaplayarak balkonunuzu tam bir bahçe gibi kullanabilirsiniz. Eğer geniş bir alanınınız varsa, balkonunuza bambu oturma setleri ya da artık oturma odasında kullanmak istemediğiniz kanepelerle bir masa ya da sehpa koyarak tam bir yaşam alanı elde edebilirsiniz.

Eğer sadece eşinizle huzur içinde çayınızı veya kahvenizi yudumlamak, bazen tek başına kitap okumak isterseniz iki berjer ya da ferforje tekli koltuklar ve renkli minderlerle de kendinize küçük bir köşe kurabilirsiniz. Ayrıca yapı marketlerden uygun fiyatlara bulacağınız raflarla balkonda bir kitaplık bile oluşturabilirsiniz.

Balkonları dört mevsim de kullanmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise ısıtıcılar. Bütçenize göre fanlı küçük bir ısıtıcı ya da duvara monte bir UFO ısıtıcı, kış aylarını daha sıcak bir balkonda geçirmek için yeterli olacaktır.

Aksesuar ve Çiçeklerle Balkonunuzu Zenginleştirin

Dört mevsimi geçireceğiniz balkonunuzu göz yormadan aksesuarlar ve çiçeklerle zenginleştirmek de önemli. Çiçek kullanırken özellikle dört mevsimin şartlarına dayanıklı olanları tercih etmeyi unutmayın. Balkonununuz duvarlarını tablolarla süsleyerek hatta birkaç dekoratif mumlukla da ortamda güzel bir ambiyans yaratabilirsiniz.

CEVAP VER