Bahçe Düzenlemesi Yapmak İsteyenlere Öneriler

0
134

Yaz sıcaklarından sonra bahçeniz sonbaharda iyi bir bakım ve düzenlemeyi gerektirir. Sonbahar aylarında iyi bir bakım ve düzenleme yapılan bahçeler kıştan bahara daha güzel ve güçlü çıkarlar.

Bahçenizin hem sonbaharda gözünüze daha hoş görünmesi hem de bahar aylarına hazırlanması için yapmanız gereken bir dizi düzenlemeler ve bakım işleri vardır. Bunların başında gübreleme, budama, çimlerin bakımı, sonbahar ve kış çiçeklerinin ve sebzelerinin ekilmesi ve tüm yaz kullandığınız bahçe mobilyalarının bakımı gelmektedir.

Budama: Budama yapmak için en uygun mevsim sonbahardır. Çit bitkilerinizi düzene sokmak, zayıf kalmış bitkilerinizi güçlendirmek ve yaşlanmış bitkilerinizi gençleştirmek için usulüne uygun bir şekilde budama yapmalısınız. Budanan bitkiler kışı daha sağlıklı geçirecek ve bahara daha gürbüz bir şekilde “merhaba” diyecektir.

Çimlerin bakımı: Yaz sıcaklarından etkilenen ve yer yer kelleşen çimlerinizi eylül ayından itibaren güzel bir bakıma alabilirsiniz. Çimlerinizin sonbahar güneşinden faydalanabilmesi için üzerine düşmüş kuru yaprakları toplamınız iyi olacaktır. Kelleşen bölgelere çim tohumu atabilirsiniz. Bu dönemde ayrıca çimlerinizi havalandırmalı ve çim gübresiyle gübrelemelisiniz. Sonbahar yağmurlarını da alacak olan çimleriniz ilkbaharda önünüze yemyeşil bir halı serecektir.

Gübreleme: Bahçe toprağınızı güçlendirmek ve bitkilerinizi soğuğa daha dayanıklı kılmak amacıyla gübreleme yapmanız önem taşımaktadır.  Kendi kendinize elde edebileceğiniz kompost gübreyle hem daha sağlıklı hem de daha ekolojik bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Kompost gübre yapamıyorsanız başta organik gübre olmak üzere diğer gübreleri de kullanabilirsiniz.

Çiçek ve Sebze Ekimi: Sonbahar ve kış aylarında da bahçenizde mevsime uygun çiçek ve/veya sebze yetiştirebilirsiniz. Arzunuza göre bahçenizin bir köşesini tere, sarımsak, ıspanak, havuç, maydanoz gibi sebzelere ayırabilirsiniz. Bu sebzelerin ekimi için en uygun dönem eylül ayının sonu ve ekim ayının başlarıdır.

Diğer taraftan, rengarenk çiçeklerle bahçenizin size sonbahar ve kışın da mutluluk vermesini sağlayabilirsiniz. Sonbaharda bahçenize ekebileceğiniz çiçekler siklamen, çuha çiçeği, krizantem (kasımpatı), gül, hercai menekşe, kamelya, açelya vb. dir.

Bunların yanısıra sonbaharda ekilmesi gereken lale, nergis, sümbül, zambak gibi çiçeklerin soğanlarını ekim ayı içinde veya kasım ayı başından bahçenizin uygun yerlerinize ektiğinizde bahçenizin kış ve ilkbahar aylarında enfes çiçeklerler donanmış olduğunu görürsünüz.

Mobilya Bakımı: İlkbahar ve yaz süresince kullandığımız ve yıpranmış olan bahçe mobilyalarının bakımı sonbaharda yapılmalıdır.

Rattan ve tik ağacından yapılan mobilyaların güzelce fırçalanarak toz ve kirden arındırılması ve sonrasında nemli bezle güzelce silinmesi gereklidir. Güzelce silinen tik mobilyalarınızı tik yağıyla yağlamanız mobilyanızın ömrünü uzatacak ve gelecek bahara pırıl pırıl girmelerini sağlayacaktır.

Rattan mobiyalarınızı böceklenme riskine karşı ilaçlayabilirsiniz. Bu tür mobilyalar aşırı soğuk ve yağıştan etkilenebileceğinden bunları mümkünse kapalı bir mekana kaldırmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz