Bahçe Duvarı Dekorasyonu

0
169

Akdeniz bahçe tipinden japon bahçesi dekorasyonuna kadar çok sayıda bahçe dekorasyonu mevcut. Bahçe duvarı da bir bahçenin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Bu nedenle bahçe duvarlarını diğer bahçe duvarlarından ayıran özel ve farklı dekore etmek evinizi çok daha şık bir görünüme kavuşturacaktır.

Zen bahçesi için bahçe duvarından başlayın:

Japon bahçesinin sudan arındırılan bir dekore yöntemi olan Zen bahçesi su kullanılmayan ancak su akışının başka malzemeler ile temsil edildiği bahçelere denilmektedir. Çakıl taşı ve kaya parçalarının oldukça çok kullanıldığı Zen bahçeleri için bahçe duvarını bu taşlardan oluşturabilirsiniz. Zen bahçelerini daha iyi belirtmek amacıyla taşlar ve kaya parçaları ile duvarı örme işlemi yaparken çeşitli şekiller yapabilir ve su akışını andıran bir görünüm verebilirsiniz.

Bahçe duvarı için yaratıcılığınızı kullanın:

Sadece belirli stilde bahçe duvarı yaptırmak yerine kendi yaratıcılığınızı kullanarakta bahçe duvarı dekore edebilirsiniz. Bu dekore işlemini bazen geri dönüşüm atıklarından bazen ise ağaç kütüklerinden yararlanarak yapabilirsiniz. Örneğin kütüklerden bir bahçe duvarı için; bahçe duvarınızı yuvarlak ağaç kütüklerini öncelikle irili ufaklı kesmeli ve duvara yapıştırmalısınız. Bu tarz bir duvara farklı aydınlatmalar yaparak hoş bir görünüm oluşturmanız da mümkün.

Beton briket kullanımı:

Peyzaj tasarımlarında sıkça kullanılan beton briketler bahçeye piyasada klasik ya da dekoratif olarak satılmaktadır. Beton briketleri dayanıklı ve uzun yıllar kullanım imkanı sağladığı için de bahçe duvarında kullanabilirsiniz. Beton briketleri duvarda kullanım için; çiçek ya da bitkilerden oluşan girintili ve çıkıntılı bir beton briket düzenlemesi yapmalı ve böylece hem güneşten hem de yağmur suyundan faydalanmalısınız. Bu tarz bir bahçe duvarı sizi sıradışı bir ev görünümüne sokacaktır.

Beton duvarından ahşap:

Bahçenin havasını bir anda değiştiren ahşap bir görünümlü duvar dekorasyonları da modern bir bahçe için oldukça idealdir. Bu ahşap görünümle beraber duvar aydınlatmaları ve şeritler halinde saksılar kullanabilirsiniz. Bu tarz tasarımlarda bitkiler görsel algıyı arttırarak duvara hoş bir görünüm katmaktadır. Ahşap görünümlü bahçe duvarı için şerit halinde ahşap tercih etmeniz sizi daha şık bir bahçeye kavuşturacaktır.

CEVAP VER