Bahçe Dekorasyonunda Kendiniz Yapabileceğiniz Dekorasyon Önerileri

0
180

Bahçe düzenlemesi ve dekorasyonuna başlamadan önce iki önemli unsur bahçenizin metrekaresi ve zemininin nasıl olduğudur. Bahçeniz küçük ve yan komşularla aranızı bölen duvarlar mevcutsa öncelikle duvarların boyanması ile başlayabilirsiniz.

Bahçe sınırlarının duvarla kaplı olması dekorasyonda avantajlı olduğunuzun ilk adımıdır. Bu küçük ve kullanışlı bahçelerin duvarlarını düz renk boyayabilirsiniz. Bir duvarını eğer biraz resim beceriniz varsa doğaçlama yoksa şablonlar kullanarak papatya ve çiçeklerle rengarenk donatabilirsiniz. Bahçe zemininiz topraksa oturulacak alanı ve yürüme yollarını deniz kenarından toplayacağınız yahut hobi bahçe malzemeleri satan marketlerden elde edebileceğiniz dekoratif karo taşlarla ya da doğal yuvarlak taşlarla belirginleştirebilir ve daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

İlginç bahçe tasarımları için bir mimardan yardım almanıza gerek kalmadan sıradan olmayan tamamen kendi göz zevkinize ve şahsi kullanımınıza ait bir bahçe oluşturabilirsiniz. Elbette metrekaresi büyük olan bahçelerde hem tek başınıza işin altından kalkmanız zor hem de yorucu olur. Keyif alacağınız bir bahçe hazırlamak isterken tamamen bahçeişlerinden soğuyabilirsiniz. Bu nedenle planlı ve programlı olmak gerektiğinde yardım almak şarttır.

Kendin yap bahçe çiti hobi marketlerinde rastlayabileceğiniz kendin yap hazır minik çitlerle bahçeniz içerisinde küçük çiçek ekme alanları oluşturabilirsiniz. Hem çok pahalı olmayan hem de kurulumu, kullanışı kolay ve görüntüsü çok şık olan bu bahçe çitleri ile bahçenin bir veya birkaç yerinde küçük adacık bahçeler oluşturabilirsiniz. Bu çitlerin içerisindeki toprak zemine mevsimlik farklı çiçek tohumları ekebilirsiniz.

Bahçe süsleri yapımı; bahçenizi dekore ederken biraz eliniz yatkınsa demiştik. Bu öngörü ile hareket edersek görsel yardım alacağınız bahçe dekorasyon dergileri veya internet sitelerinden dekoratif fikirler edinerek renkli ve şık fenerler ışıklandırmalar hazırlayabilirsiniz. Tamamen kendi elyapımız olan ışıklandırmalarla mesela su kabakları ile şık bahçe avizeleri oluşturabilirsiniz. Eğer bahçenizde ağaç mevcutsa pratik kablolarla bu su kabaklarını ağaçlara asabilir, kullanmadığınız şişelerden şamdanlar yapabilirsiniz. Özellikle akşamları çok sevimli görünen bir bahçeye sahip olmanızı sağlar bu ve benzeri ışıklandırmalar.

Bahçe içerisine ektiğiniz çiçekler dışında dekoratif kütükler kullanarak üzerine şık toprak saksılarla bahçede de yetişebilecek çiçekler yerleştirebilirsiniz. Dekore ettiğiniz bahçe içinse ferforje masa ve sandalyeler kllanmanız daha kaliteli bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz