Bahçe Dekorasyonunda Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

0
56

Konforlu bir bahçe isteyenlerin olmazsa olmazı dekorasyon faktörü, evin izlenimi için oldukça önemlidir. Doğru mobilyalar, aksesuarlar ve bitkilendirme ile bahçenin büyüklüğü fark etmeksizin istenilen güzellikteki bahçeye ulaşılabilir. Bahçe düzenleme teknikleri ve tavsiyeleri sayesinde başarılı bir dekorasyon yapılabilir.

Mobilya Seçimi

Öncelikle bahçenin nasıl bir görünüşe sahip olması gerektiğine ve nasıl bir enerji vereceğine kadar verilmelidir. Bunun ardından bahçenin konumuna ve genişliğine uygun olarak mobilya seçimi yapılmalıdır. Sade bir bahçe isteniyorsa açık tonlarda ve gösterişsiz mobilyalar seçilmeli, renkli ve karışık desenlerden uzak durulmalıdır. Özellikle de küçük bahçeler için gereksiz eşya kullanımından kaçınılmalıdır. Vintage tutkunları için ise oymalı koltuklar ve sehpa doğru bir tercih olacaktır. Bunun gibi istenilen tarz belirlendikten sonra mobilya tercihi yapılmalıdır. Ayrıca mobilyaların zarar görmemesi için bu alan cam alanla veya veranda ile kaplanmalıdır. Bahçe düzenlemesi fikirleri içinde uyulması tavsiye edilebilecek en önemli nokta budur.

Bitkiler için Yeterli Alanı Ayarlamak

Mobilyaların tarzına ve yerleşim düzeninin nasıl olacağına karar verilmesinin ardından boş kalan arazinin nasıl değerlendirileceğine karar verilmelidir. Toprak türüne göre ekilecek bitkilere karar verilmelidir. Yine toprak türüne ve hava şartlarına göre meyve ve sebze ekimi de yapılabilir. Bahçede yabani ot vb. var ise yapılacak ilk iş bu otları temizlemektir. Bu işlemin ardından tırmık veya toprağın düzleşmesini sağlayabilecek bir aletle toprak düzeltilmelidir. Bütün bu işlemlerin ardıından tohumlar ekilebilir. Tohum ekimi için en uygun alan, bahçelerin köşe alanlarıdır. Düzenlenecek olan bu alanların düzgün durabilmesi için yapay veya gerçek olan çimlerin bahçenin geri kalanına kullanılması da oldukça önemli bir noktadır. Bahçe düzenleme taşları ile ekili alan ve çimlendirilmiş alan arasında bir yol yapılarak düzenli bir görüntü sağlanabilir.

Ön Bahçe Dekorasyonunuz ile Fark Yaratın

Ön bahçe, ev dekorasyonunda en dikkat çeken ve en göz önünde bulunan mekandır. Bu sebeple ön bahçedeki çimler sürekli kesilmeli ve yabani ot varsa bu otlar temizlenmeli. Ayrıca ön bahçede süs havuz bulunuyorsa filtresi düzenli olarak kontrolden geçirilmeli. Bu işlem uygulandığı taktirde suyun renginin değişmesi engellenecektir. Ayrıca ön bahçe için dekoratif ve yere sabitlenebilen aksesuarlar kullanılarak boş alan değerlendirilmelidir.

CEVAP VER