Bahçe Çiçekleri ve İsimleri

0
990
 • Bahçemizi ve balkonlarımızı süsleyecek olan belki de yaşayan bir varlık olmasıyla en güzel dekorasyon bahçe çiçekleri bir yıllık, iki yıllık ve çok yıllık olmak üzere değişik türlerde yetiştirilme imkanı sağlar bizlere.
 • Bahçe çiçekleri bizi şehrin stresli, sıkıntılı ortamından alıp bize kendimize ait alanımızda bir aktivite ve uğraş olur.
 • Boş zamanları değerlendirmemizde, bizi tohumdan çiçeğe giden ömürleriyle mutlu eden bahçe çiçeklerini dilerseniz hep birlikte tanıyalım

Bir Yıllık Çiçekler

 • Bu bir yıllık bitkiler bir mevsimin ardından bozulup ölen bitkilerdir. İlkbahar mevsiminde yetiştirmek istediğimiz bitkiyi doğrudan yetişeceği toprağa ekmemiz gerekmektedir.
 • Bir yıllık çiçeklere örnek verecek olursak: Aslan ağzı, begonya, kedi tırnağı,horoz ibiği, mine, robet, vapur dumanı, petonya ve karanfil bu türün örneklerinden bazılarıdır.

İki Yıllık Çiçekler

 • İki yıllık çiçek yetiştirmek istiyorsak öncelikle ilk yıldan tohumundan yetiştirip ikinci yılında çiçek açacağı yere dikmemiz gerekir.
 • İki yıllık çiçeklerin çoğu dayanıklıdır ama içerisinde de yarı dayanıklı olan bitkilerle karşılaşabiliriz. Bu tür bitkiler ılıman iklime gerek duyan yarı dayanıklı bahçe çiçekleridir.
 • İki yıllık olarak bahçemizde yetiştireceğimiz bitkilere örnek verecek olursak şebboy,hüsnüyusuf çiçeği ve unutma beni çiçeğidir.

Çok Yıllık Çiçekler

 • Bahçemizde yetiştirmek istediğimiz bitkilere bu türden çiçekler seçmemizi öneririm. Çünkü bu türün çiçekleri uzun yıllar yaşamakta ve dayanıklı olmaktadır.
 • Bu türün uzun yıllar yaşamasının sebebi her yıl kış geldiğinde yapraklarını döker fakat diğer bir yıllık ve iki yıllık çiçekler gibi ölmezler.
 • Çok yıllık bitkilerin kökleri kışın dinlenmeye geçer. Böylece ilk bahar mevsimi geldiğinde tekrar çiçek açarlar.
 • Mor salkım, sardunya, kırmızı mercan, melisa, Benjamin, hanım çantası, Japon gülü, begonvil çiçeği çok yıllık bitkilere örnek verebileceğimiz türlerdir.

Bakımı Kolay Bahçe Çiçekleri

 • Bahçemizi ve ya balkonumuzu süslerken bakımı kolay çiçeklerden seçmemiz bize avantaj sağlayacaktır.
 • Eğer tempolu bir hayatımız var ise ve kendimize bir uğraş arıyor isek bakımı kolay çiçekler bize en büyük desteği sağlayacaktır emin olabilirsiniz.
 • Bakımı kolay çiçek derken tabiî ki de kendi haline bırakıp yetişebilecek bir bitki türünden bahsetmiyoruz.
 • Bakımı kolay olan bahçe çiçekleri şehir hayatında tercih edilebilecek türdedir çünkü bu çiçeklere az su az güneş ve gereği kadar toprak yetmektedir.
 • Ortanca, hanımeli, Amerikan sarmaşığı, arman gülü bu türe örnek verebileceğimiz türlerdir.

Yaz Kış Açan Çiçekler

 • Eğer bahçemizin yaz kış çiçeklerle bezeli olmasını istiyorsak kışa dayanıklı çiçekleri seçmek bizim için doğru olandır.
 • Bu tür yaz kış açabilen çiçekler bize kar yağdığı zamanlarda bile beyazların içerisinden el sallayacaktır.
 • Açelya, çuha çiçeği, siklamen gibi çiçekleri bu türe örnek olarak verebiliriz.

Yazın capcanlı renkleriyle çiçekler hepinizi mutlu eder, yaşam sevincini artırır. Bu mutluluğunuzu ve yaşam sevincinizi bahçelerinize de taşıyabilirsiniz.

Bahçeniz küçük veya büyük olsun sonbaharda ekebileceğiniz  ve kışın dayanabilecek pek çok çiçek vardır. Bu çiçekleri ekerken bahçenizin konumu son derece önemli olacağından öncelikle bahçenizin güneş alıp almadığını, daha serin olabilecek gölgeli olup olmadığını doğru olarak tespit ettikten sonra çiçek seçiminizi yapabilirsiniz.

Yazın bitip sonbahar aylarının başladığı günlerde bahçeleriniz için soğuğa dayanıklı çiçekleri seçmeniz çiçeklerin daha uzun yaşamasını sağlayacaktır.

Bahçenizi Sonbahar Çiçeklerine Hazırlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Bahçenize sonbahar çiçeklerini ekmeden önce yazdan kalmış çok yıllık bitkilerinizi budayıp, gelecek yaz için hazırlayın.  Budadığınız bu çiçeklere ihtiyaçları doğrultusunda organik gübre verebilirsiniz. Diğer taraftan mevsimlik ve kurumuş olan çiçeklerinizi söküp toprağı iyice havalandırmanız yeni ekilecek çiçeklerin sağlıklı gelişmesini sağlayacaktır.

Bahçeniz güneye bakmıyor ve pek de fazla güneş almıyorsa burada yetiştireceğiniz çiçekleri özenle seçmelisiniz. Daha düşük derecelere dayanıklı, soğuk havadan nispeten az etkilenen çiçekler bu tür bahçeler için uygun olacaktır. Bahçeniz bir nebze de olsa güneş alıyorsa veya iklimi ılıman bir yerde yaşıyorsanız daha çok çeşit çiçek yetiştirme şansınız vardır. Sonbaharda bahçenize renk katacak ve size neşe verecek olan çiçeklerden aşağıdaki çiçekleri, çiçek seralarından ya da yapı marketlerinden  temin edebilirsiniz.

Açelya: Doğrudan güneş ışığını sevmeyen açelyalarınızı doğrudan toprağa ya da toprak saksılara ekebilirsiniz. Toprak saksılar açelyanınızın  köklerini donmaktan koruyacaktır. Asitli toprakta ve derin geniş sakıslarda daha iyi gelişen açelyalar -30 dereceye kadar soğuğa dayanıklıdır. Tomurcuklanan çiçekler sonbaharda açmaya başlar.

Siklamen: Tavşan kulağı da denilen siklamen havadar yerleri sever. O nedenle evin içindense bahçe ve balkonlarda yetiştirilmeye daha uygundur. Çiçekleri fuşya, mor, pembe ve beyaz renkli olabilen siklamen oldukça göz alıcı çiçeklere sahiptir.

Menekşe: Bahçelerinize renk katacak ve sonbaharda ekilmeye uygun çiçeklerden biri de menekşedir. Yabani türleri de olan menekşelerin kültür türleri mavi, turuncu, mor, beyaz veya kırmızı renkte olabilir. Nemli ve serin ortamları seven menekşeler hafif kokusuyla da içinizi açacaktır.

Kasımpatı: Kasımpatı aşırı sıcak ve aşırı soğuktan hoşlanmaz. Kışın çok soğuk günleri için güneş alan bahçelerde veya ılıman iklimli yerlerde donmayan kasımpatları bir sonraki yıl da çiçek açarak sizi mutlu edecektir. Kasımpatlarını dilerseniz toprak saksılara ekip bahçenizin uygun bir köşesine  yerleştirebilirsiniz. Kış aylarında aşırı soğuktan korunması gereken kasımpatları bu dönemde az sulanmalıdır. Renkli ve dayanıklı çiçekleri bahçenize asil bir hava verecektir.

Gül: Uzun ömürlü bir çiçek olan gülü ekmek için en uygun zaman Ekim ayıdır. Bu ayda ekilen güller kışa ayına kadar köklenir ve dayanıklı hale gelir. Kış mevsimi gelene dek gülünüz suya ihtiyaç duyacağınızdan yeterince sulamanız gerekmektedir.

Diğer taraftan sonbaharın sonunda ve kış aylarında açıp bahçenize huzur getirecek sümbül, lale ve nergis gibi soğanlı çiçekleri yine ekim ayında bahçenize ekebilirsiniz. Vakti geldiğinizde bu çiçekler size soğuk günlerde güzel bir sürpriz yapacaktır.

Yeşil, sanattır. Renklerin en ayrıcalıklısı,doğanın bir parçası, bunalımın baş düşmanıdır. Sizi olduğunuz yerde dinlendirir, gözünüzün temas ettiği herhangi bir yere muhakkak bu renkten iliştirin. Kıyafetlerinize bile yansıdığında o günü alır, pozitif bir hale getirir. Bu kadar kapsamlı bir renkten evlerinizi mahrum etmeyi düşünmeniz imkansız hele de mis gibi bir terasa ve de yeşili muazzam taşıyacak bir bahçeye sahipseniz.

Bol Bol Yeşil

Çiçeğin her türlüsü kabulümüz; ama hem dıştan hem içten balkonunuzu misler gibi gösterecek ”balkon sarmaşığı” fikrine kesinlikle bayılacaksınız. Kitap köşeniz için de harika bir motivasyon ortamı oluşturacak ve kusursuz görünümüyle balkonunuza renk katacak.

Bakınız Her Yer Rengarenk

Begonyalar, sardunyalar, menekşeler kendinden üç boyutlu güzellik. Manzarası kokusu ve enerjisiyle hepsi birbirinden güzel. İstediğiniz çiçeğe ve istediğiniz renge siz karar verin. Ama hepsinden her renkten elinizi korkak alıştırmadan dikerseniz bahçenizinde terasınızında havası tam bir moral havası olacaktır. Bir de rengarenk saksılardan yardım aldığınızda çiçeklerin baskınllığını daha da artırmış olacaksınız.

Saksı Seçimi

Her çiçek her saksıyı sevmez. Onların da canı huyu vardır ki çok da güzel naz yaparlar sahiplerine. Bazı çiçekler şeffaf saksıyı sever kökleri güneşi daha iyi alabilsin diye bazısı gölgeyi sever bazısı güneşi bazısı da yeter ki saksıya koy büyüsün. Ama botanikten anlıyor olmasanız bile küçük bir araştırma yaparak saksı seçimine özen göstermeniz çiçeğinizin ömrü açısından iyi olacaktır. Sonuçta ondan sorumlusunuz ve elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Siz çiçeğinizi mutlu ederseniz onlarda sizi mutlu eder.

Uyum Önemli

Bahçeniz de olsun terasınız da olsun kullandığınız mobilyalar çok önemli masa sandalyenin formu, size bıraktığı alan, bahçenizin konumu gibi etkenler de çiçeklerin yerini ve türünü belirlemenizde size yardımcı olacaktır. Geniş bir terasınız varsa ve mobilyalarınız ahşap görünümlüyse eğer saksıları da kamufle edebilir ve dev bitkiler kullanabilirsiniz. Eğer her daim cıvıl cıvıl olmak sizin için çok önemliyse ve kullandığınız alandaki eşyaların rengi tek değilse saksıyı da çiçeği de seçmek size kalmış. Dekorasyonda nasıl seçimler yaparsanız yapın hasır detaylar kullanarak farklı; fakat dikkat çekici bir görünüm verebilirsiniz ya da buna elverişli bir kaç saksınızın etrafını hasır iplerle süsleyebilirsiniz. Bu şekilde de deskorasyonunuzda muhteşem bir uyum yakalamış olursunuz.

Her ne koşulda olursa olsun yeşilin girdiği yerde doğanın bir parçası olduğunu hissediyor olmak ve onların bakımını yaparken özenli davrandığınızda sizin ellerinizde büyüdüğünü görmek size iyi gelecektir. Bahçeniz ve terasınız yeşil ile gülümseyecek ve sizin umduğunuz bir ortama dönüşecektir.

CEVAP VER