Aynalar ile Odaları Daha Geniş Gösterme Tüyoları

0
34

Günümüz şartlarında merkezi yaşam alanlarının azalması ve kişilerin alım gücünün düşmesi, evlerin metrekaresinin küçülmesine sebep olmuştur. Eski zamanlardaki gibi büyük, ferah ve geniş odalı evler bulmak zorlaşmıştır. Gelişen teknoloji ve ürün çeşitliliğinin artması, tüketim ihtiyaçlarımızın çoğalmasına sebep olmaktadır. Tüketimdeki artış alım gücümüz ile doğru orantılı olarak artmamaktadır. Tüketimdeki artış ile alım gücümüz arasında denge sağlamak için aileler ihtiyaçlarını sınırlandırmaya, daha küçük evlerde yaşamaya tercih etmeye başlamışlardır. Metrekaresi küçük evler tercih sebeplerinden biri de aile yapısının küçülmesi ve yalnız yaşamak isteyen kişilerin çoğalmasıdır. Küçük evleri dekore etmek sanıldığı kadar zor bir şey değil, hatta geniş evlerden daha kolaydır. Küçük odalarınızı geniş göstermek için odanızın dekorasyonunda ayna kullanabilirsiniz.

Küçük Odaları Büyük Gösteren Sihirli Aynalar

Yaşam alanlarının daralması, oda tasarım kriterlerini etkilemektedir. Birkaç tasarım yöntemi ve göz hileleri sayesinde, metrekarede küçük; ama görünümde büyük odalara sahip olabilirsiniz. Geniş görünümlü odalar için ayna kullanabilirsiniz. Aynalar, bulunduğu odaya derinlik duygusu katar, ışığı yansıtır ve göz yanılsaması ile odanızın devamı varmış gibi gösterir. Evi geniş gösteren aynalar kullanılırken odanızda merkez noktası seçmelisiniz. Duvarda kullanacağınız aynanın şekli ve boyutu da odanızın görünümünü etkiler. Uzun ve yatay aynalar odanızı geniş ve ferah gösterirken, boyuna kullanacağınız aynalar ise tavanlarınızın daha yüksek görünmesini sağlayacaktır.

Odada Aynanın Yerleşim Yeri

İnsanlar daha zayıf ve küçük görünmek için koyu renkleri tercih ederler. Açık renkler insanları olduğundan daha şişman veya büyük gösterir. Evlerimiz için de aynı durum söz konusudur. Açık renk kullanılan ve aydınlık bir oda, her zaman odanın daha geniş görünmesini sağlar. Aynanızı pencereden ya da avizenizden ışık yansıyacak şekilde yerleştirirseniz, odanıza geniş ve ferah bir oda izlenimi verebilirsiniz. Işık miktarını arttırmak istiyorsanız daha fazla ayna kullanabilirsiniz. Küçük evinizdeki dağınıklık ve karışıkları ortadan kaldırmak ve eşyalarınızı düzenlemek için dolaplar en tercih edilen eşyalardır. Ama büyük ve çok dolap odanızı boğucu ve sıkıcı bir hale getirebilir. Bu durumu ortadan kaldırmak, evinizin devamlılığını arttırmak için dolap kapaklarınızı ayna ile kaplayabilirsiniz.

CEVAP VER