Aydınlatma Teknolojileri 2017

0
110

Aydınlanma aslında bir ihtiyaç olmasının yanında çok derin anlamları da ifade eden bir kelimedir. Aydınlanma konusu geçmişten bu güne insanların üzerinde durduğu bir konu olmuştur. Elektrik kullanımı ve evlerde cihazlara bağlanabilmesi özelliği ile beraber eski moda lamba türleri (kandil ve yağ lambası, mum, gaz lambası) hayatımızdan çıkmış oldu, yerlerine çeşit çeşit led lambaları, ampüller ve avizelerin doldurduğu geniş bir sektör çıktı.

Aydınlatma ev dekorasyonunda çok kritik bir noktadır çünkü enterasan bir biçimde doğru seçilmiş aydınlatma diğer eşyaları da etkiler ve hoş gösterebilir, tersi de aynen doğrudur. Bu sonucun nedeni ışığın geliş miktarı ve/veya açısı olabilir, aydınlatmanın konumu olabilir.

Aydınlatma cihazları model, marka ile fiyatları ile oldukça geniş bir yelpazededir. Size, evinizin ışık alma durumuna ve aydınlatma dışında diğer mobilyalarınıza hangi aydınlatma ürünü tarz, ergonomi ve işlev bakımından uygun olacaksa o ürün sizin için büyük ihtimalle doğru olan eşyadır. Örneğin küçük ve basık alanlarda büyük ve sarkık avize kullanımı yanlış seçimdir. Yine büyük ve geniş alanlarda ufak aydınlatma zarif gözükse de alanın tamamını aydınlatamadığından yetersiz kalacaktır ki bu da işlevsellik bakımından yanlış bir seçimdir.

Birçok konuda olduğu gibi 2017 yılında da eski geleneksel çizgiye bir dönüş trendi ile karşı karşıyayız. Bu trende göre geleneksel ahşap parçalı klasik modeller ile gösterişli cam avizeler en popüler iki tercih olarak sayılabilir. Özellikle koyu renk dizayn edilmiş bir salona parlak, açık renk, gösterişli bir cam avize uygulanan bir modeldir. Üçüncü olarak ise ‘şemsiye modelli lambalar / avizeler’ ise orijinal görünümleriyle bu yılın en gözde modellerinden. Avize renkleri konusunda ise özellikle altın sarısı bu sene birçok avizenin ana rengi olarak söylenebilir.

Oturma/yatak odası aydınlatmalarında genel olarak uzmanlar, sağlık açısından akşamın belli bir saatinden sonra aşırı ışığa maruz kalmanın zararlı olacağını bu yüzden bu tür dinlenme alanlarında hafif loş ve gözü yormayacak ışık kullanımının doğru olacağını söylüyorlar. Bu yüzden, bu tür alanlar için seçeceğiniz aydınlatma ürününün özellikle ışık dozunun ayarlanabilir bir parçası olmasına dikkat edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz