Araba Lastiklerinin Muhteşem Dönüşümü

0
38

Son dönemlerin belki de en yararlı trendlerinden biri de atık ya da atıl malzemeleri değerlendirmek. Çoğunlukla kadınların ilgilendiği, “Kendin Yap” olarak da adlandırılan bu alan, tamamen kişinin hayal gücünün zenginliğine bağlı.

Çok farklı ve kullanışlı mobilyalar, aksesuarlar, avizeler, paspas hatta halıların tamamen atıl malzemelerle yapıldığı değerlendirme çalışmalarında, inanılmaz sonuçlarla karşılaşmak mümkün. Bunlardan biri de araba lastiğinden sehpa.

Yıllarca hiçbir işe yaramadığını düşünerek bir kenarda genellikle yakılmayı bekleyen ya da öylece çöpe atılan araba lastiklerinden sehpa yapımı hiç de öyle zor değil. Eskiyen araba lastiklerinizi yenileyerek salonda, oturma odalarında ya da balkonlarında kullanmak isteyenlerin kolaylıkla yapabileceği değerlendirme işlemi için gerekli malzemeler şunlar:

  • Silikon ve tabii ki de silikon tabancası
  • Halat (ne çok kalın ne de çok ince olacak)
  • Olmazsa olmaz bir araba lastiği
  • Lastiğin boyutlarında kesilmiş iki ince sunta
  • Zevkinize göre seçebileceğiniz mobilya ayakları

Sadece bu beş malzemeyle araba lastiğinden sehpa yapma fikri sizleri de heyecanlandırdı değil mi? O zaman hemen yapımına geçebiliriz.

Yapımı Basit, Görünümü Şahane

Öncelikle bu sehpanın yapımında araba lastiği neyle boyanır gibi bir derdimiz olmayacak; çünkü halat araba lastiğimizden sehpa yapımında boyanın yerini alacak. İlk olarak araba lastiği boyutlarında kesilmiş suntaları hem lastiğimizin üstüne hem de altına gelecek şekilde sıcak silikonla tutturacağız.

Burada halatı sarmaya nereden başlayacağınız sizin zevkinize kalmış. İsterseniz suntanın hemen bittiği yerden, isterseniz de halatla suntayı kapatacak şekilde sarabilirsiniz. Halatı alt kısımdan başlayarak lastiğin üstüne doğru muntazam bir şekilde saracağız.

Halatı çok sıkı sararsanız büzüşme yapabilir. Gevşek sarmak ise bazı yerlerde halatın sarkmasına neden olacağından bu aşamada dikkatli olmanız gerek. Halatı sardığınız araba lastiğinden sehpanızın alt kısmına ise mobilya ayaklarını vidalayarak monte edeceğiz.

Bu işlemi yapıştırıyla da yapabilirsiniz ancak daha uzun ömürlü ve dayanıklı olması için vidalama yöntemini tercih etmenizi öneririz. İşte hepsi bu kadar. Ancak kendi yaptığınız bu sehpaya biraz daha farklılıklar katmak da sizin elinizde. Örneğin camcıda lastiğin ölçülerine göre kestireceğiniz bir camı üste yerleştirerek daha şık bir görüntü de elde edebilirsiniz.

CEVAP VER