Antika Eşyaların Dekorasyonda Kullanılması için Öneriler

0
140

Evlerimiz, huzur bulduğumuz kendimizi en iyi hissettiğimiz tek yer. Evimiz kadar içinin tasarımı ve dekorasyonu da ihmal edilmemeli, yapacağınız dekorlar ile evinizi bambaşka bir havaya bürüyebilirsiniz. Örneğin, antika eşyalar ile yapılan dekorasyonlar, günümüzde çok popüler olan Vintage tasarımlar ile evinize bambaşka bir görüntü, yeni bir tat ekleyebilirsiniz.

Antika eşyalardaki yapım, işçilik ve zarafetin yeri doldurulamıyor, zevkler kişiden kişiye değişiyor ve bazılarımız antika eşya tutkunu olabiliyoruz ve evlerimizde vazgeçilmezimiz bu eşyalar oluyor; çünkü bu eşyalar da yaşanmışlık var, adeta zamana meydan okuyan bu eşyalar bizlere geçmişten pek çok hikâye anlatıyor.

Peki, Antika Eşyaları Nasıl Dekore Etmek Gerekir?

  • Eski sandıkları orta sehpa olarak kullanarak evinize farklı bir görüntü katabilirsiniz. Aynı şekilde büyük bavulların altına ayak yapılarak sehpaya dönüştürebilirsiniz.
  • Antika ayna ve tabloların hasar gören yerlerini tamir edip kullanabilirsiniz.
  • Evinizin bir köşesinde antika eşyalardan oluşan bir köşe oluşturabilirsiniz. Küçük parçaları burada sergileme imkânı sunar bu köşe sizlere.
  • Antika kapılar, halılar, dolaplar onarılıp tekrar kullanılabilir. Evinizin kapısını onardığınız bu kapı yapabileceğiniz gibi halıyı dilediğiniz yerde sergileyebilirsiniz, küçük halı, kilim gibi eşyaları duvarda tablo olarak kullanabilirsiniz.
  • İbrikleri vazo olarak kullanabilirsiniz, Eski küçük dolap, sandık benzeri ürünleri konsol olarak kullanabilirsiniz.
  • Evinizde kitap okumayı seviyorsanız bir köşe oluşturabilirsiniz, iki tane antika berjer kullanarak ve bu köşeye birde plak eklerseniz tadına doyulmaz doğrusu, şömine karşısında kahvelerinizi yudumlarken dinlenilen müzik ve eşliğinde okunan kitabın keyfine.
  • Aileden kalma yâda satın alınan antika tabak, çay takımlarınızı salonunuzun bir köşesinde sergileyerek evinize hoş bir görüntü katabilirsiniz. Tüm antika eşyaları onararak kullanabilirsiniz tabii ki yaratıcılığı ve nerde kullanmak isteyeceğiniz size kalmış.

Antika Eşyaların Bakımı

Antika eşyalar hassastır ve bakım ister, özellikle ahşap ürünleriniz varsa bunların güneş ve rutubetten korunması bunlara karşı önlem alınması gerekir. Cila ve ilaçlanma isteyen bu eşyaların bakımını ihmal etmemelisiniz.

Vazo, tablo, çerçeve benzeri eşyaların zamanla boyaları akabilir, taşınma esnasında zarar görmüş olabilir bunların gereken bakım ve onarım işlemlerinin yapılması gerekir, yapılmadığı takdire kullanım ömürlerinin kısalacağı unutulmamalıdır.

CEVAP VER