Açık Mutfaklar Kullanışlı Mı?

0
57

Türkiye’de son yıllarda değişim rüzgarları epey sert esmektedir. Bilhassa inşaat alanında bitmek tükenmek bilmeyen yatırımların neticesinde iç mekan tasarımlarında anlayışlar farklılık göstermiş ve mutfaklarında bu değişimden nasibini almış bulunmaktadır. Batı ülkelerinin birçoğunun tam tersine Türkiye’de yemek kültürünün daha değişik ve yerleşik olması mutfak tasarımlarının ehemmiyetini arttıran bir diğer unsur. Şu bir gerçek ki birçok ev sahibi zaman zaman evlerinin salonunda vakit geçirmek yerine mutfaklarında oturmayı yeğliyorlar ve tasarımlarına daha çok özen gösteriyorlar.

Bu bağlamda ortaya çıkan yeni mutfak akımlarından, gün geçtikçe yaygın hale gelen açık (Amerikan) mutfaklar göze çarpmaktadır. Açık mutfakların avantajları olduğu kadar dezavantajları da mevcut. İşte bu yazıda “açık mutfak mı, kapalı mutfak mı size daha uygun?” sorusuna cevap verilecek, açık mutfakların artılarını ve eskilerini anlatmaya çalışacağız.

Açık Mutfak Avantajları Nelerdir?

Kuşku yok ki açık (Amerikan) mutfağın göze çarpan en büyük avantajı, geniş hareket alanı ve kullanıcılarına sunduğu ferahlık hissi vermesidir. Dört duvarın insanda bıraktığı sıkışmışlık hissinin aksine açık mutfaklar, kullanıcılarına daha rahat hareket etmelerine olanak sağlıyorlar.

Amerikan mutfak kullananlar bir yandan misafirlerini rahatlıkla ağırlayabilmekte, diğer yandan yemeklerini hazırlayabilmektedir. Bütün misafirler salonda otururken siz mutfakta hapis kalma mecburiyetinde kalmazsınız. Bilhassa mutfağı evin merkezinde konumlandırma, oturma odasından çok bu mekanda zaman geçirmek isteyenler için çok ideal olacaktır.

Bunlara ek olarak amerikan mutfakların ortaya koyduğu geçiş kolaylığı, atıl sirkülasyon alanlarını aktif hale getirerek yer tasarrufu sağlamaktadır.

Peki, Dezevantajları Neler?

Önü açık, ferah bir mutfakta yemek pişirmek kuşkusuz daha zevklidir; ama aşırı baharatlı yemeklerin ağır kokuları ya da mutfak robotu, bulaşık makinesi vb. aletlerin sabep olduğu gürültüler evdeki diğer sakinlerin hoşuna gitmeyecektir. Kapatacak bir kapının olmaması bu tip sorunlarla karşılaşmanıza neden olacaktır. Havalandırması iyi olmayan Amerikan mutfakta koku problemi ve gürültü sorununun yanı sıra mutfakta oluşan dağınıklığın oturma odanızdan gözükeceğini de hesaba katarsak bu tip sorunları göz ardı edemeyecek olanlar için açık mutfaklar iyi bir tercih olmayacaktır.

CEVAP VER